VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kvůli migrantům bude starosta Benešova Petr Hostek leštit ministerské kliky

Benešov – Do vojskem opuštěných Pražských kasáren v centru města, se možná nastěhují migranti. Tuhle pro obyvatele Benešova možná překvapivou a hodně znepokojivou informaci nyní potvrdil starosta města Petr Hostek. „Dozvěděl jsem se ji v pátek 29. ledna," uvedl. Přitom ještě několik dnů před tím, v polovině ledna, Benešovský deník zaslal otázky na téma chystaného převodu objektu Pražských kasáren z Ministerstva obrany na Ministerstvo vnitra a případné umístění migrantů v Benešově. Mluvčí MV Hana Malá, se nejprve k otázkám nevyjádřila vůbec a teprve po urgenci odpověděla: „Ze strany Ministerstva vnitra není dosud rozhodnuto o případném využití objektu benešovských Pražských kasáren," sdělila Malá přes to, že už na začátku prosince loňského roku v Benešově se starostou a oběma místostarosty jednala šestice ministerských úředníků.

2.2.2016
SDÍLEJ:

O objekt bývalých Pražských kasáren stojí město Benešov i Ministerstvo vnitra.Foto: Zdeněk Kellner

„Zvažovali tehdy zřídit v Pražských kasárnách migrační centrum," připomněl tehdejší starosta Benešova Jaroslav Hlavnička. „Tuhle možnost jsme rezolutně odmítli a informovali je o tom, že žádáme Ministerstvo obrany, jemuž objekt patří, o přednostní prodej do majetku města. A to každou cenu," uvedl včera bývalý starosta.


Ministerští úředníci poté z Benešova odjeli s tím, že v případě, že by tam MV dál uvažovalo o zřízení migračního střediska, ozve se další týden.
„Ujistili nás, že v případě, že tak neučiní, máme považovat celou záležitost za uzavřenou. Současně nás požádali, abychom do doby, než se námi znovu spojí, záležitost nezveřejňovali. To jsme slíbili a slib dodrželi," přiznal Jaroslav Hlavnička a připomněl ještě, že po té, co se během domluvené lhůty nikdo více z MV neozval, byla pro vedení města tahle záležitost uzavřena.


O návštěvě ministerských úředníků v Benešově na začátku prosince, se ale před několika dny dozvědělo také nové vedení města a zveřejnilo to při veřejném jednání zastupitelů v pondělí 1. února.


„Tehdejší vedení města to neřeklo ani svým koaličním partnerům ani veřejnosti a nastalou situaci nijak neřešilo. Oni neudělali vůbec nic. Přitom ta informace nebyla ze zákona utajovaná, byla tedy veřejná. Proto to měli veřejnosti říci," hodnotí postup svých předchůdců starosta Benešova Petr Hostek.
Jeho předchůdce Jaroslav Hlavnička však má k postupu tehdejšího vedení města vysvětlení. „Dodrželi jsme, na rozdíl od ministerských úředníků, kteří o tom mluví, dané slovo. Už jsme ale neměli šanci se situací cokoliv dalšího udělat. Za několik dnů po vypršení domluveného termínu jsme byli zastupitelstvem odvoláni," vysvětlil Jaroslav Hlavnička.


V současné době je situace pro obyvatele Benešova, z pohledu umístění migrantů do Pražských kasáren, nejasná, ale stále vážná. Ministerstvo vnitra ČR totiž dál zvažuje, že se Benešov stane jedním z míst, kde bude resort soustřeďovat před vyřízením azylových formalit běžence z Afriky a Asie. Druhým takovým vytipovaným místem, jsou Králíky na Ústeckoorlicku v Pardubickém kraji, ležící na hranicích s Polskem. V úterý 2. února ale ČTK vydala v 13.50 zprávu, v níž se píše: „Pobytové zařízení pro žadatele o azyl z bývalého dětského výchovného ústavu v Králíkách nevznikne. Ministerstvo vnitra od svého záměru ustoupilo. Proti zřízení azylového centra byla část obyvatel i někteří politici. Jejich hlavními argumenty byly obavy, že přítomnost cizinců poškodí turistický ruch v regionu, přistěhovalci se nezačlení mezi místní obyvatele a nemuseli by se v malém městě cítit dobře. Iniciativa Ne azylovému domu v Králíkách uspořádala protestní petiční akci, při níž nasbírala zhruba 2500 podpisů. Radnice v Králíkách petici předala ministru vnitra Milanu Chovancovi s tím, že záměr zřízení azylového centra rovněž nevítá.


Znepokojující informaci potvrdil Benešovskému deníku v pondělí 1. února, před jednáním benešovského zastupitelstva sám starosta Petr Hostek. Ten o tom totiž během pondělního odpoledne hovořil telefonicky s náměstkem ministra vnitra Jiřím Nováčkem.


„Pro nás je taková možnost, i vzhledem k tomu, že se jedná o objekt v centru města, kde je poblíž třeba i základní a střední škola, naprosto nepředstavitelná," tvrdí rezolutně starosta Benešova.


Současně připomněl, že za odvrácení zmiňované hrozby vede jeho kolegyně z rady města, poslankyně Jaroslava Jermanová, jednání s funkcionáři resortu obrany a on, jako bývalý policista, s vysokými úředníky Ministerstva vnitra.


„Chceme, aby Ministerstvo vnitra od svého úmyslu ustoupilo a pokud se nám to nepodaří, tak se je budeme snažit přesvědčit o tom, že tahle lokalita v centru města je pro takové účely naprosto nevhodná," nastiňuje další postup vedení města jeho starosta. „Ideální by ale bylo, kdyby Ministerstvo vnitra rozhodlo o tom, že objekt nechce a my o tom po té jednali s Ministerstvem obrany," dodala starosta Benešova Petr Hostek s tím, že je životní optimista, proto věří, že přesvědčí odpovědné státní úředníky o tom, že vybudovat zařízení pro migranty v centru šestnáctitisícového města „na dohled" od Prahy, je holý nesmysl. „Budeme tak dlouho leštit ministerské kliky, až se nám to podaří," slíbil.

Autor: Zdeněk Kellner

2.2.2016
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Při střetu pěti aut na dálnici se zranilo dítě

Ilustrační foto

KRÁTCE: Test na infekce bude zdarma

Konopiště bude patřit běžcům

Benešov - V unikáním prostředí této historické památky se totiž připravuje závod Mattoni Free Run, který nabídne trasu na 5 nebo 10km. "V našem závodu nejde o to být první, ale potkat se dalšími nadšenci, partou kamarádů a užít si nejen běh, ale také prostředí, ve kterém se celá akce uskuteční," říkají k závodu jeho organizátoři, kteří již tři roky pod záštitou Run Czech oficiálně organizují pravidelné výběhy po celé republice.

Václav Hudeček koncertoval v Louňovicích pod Blaníkem

Louňovice pod Blaníkem /FOTOGALERIE/ - Zatímco některé politické strany v sobotu 21. října večer slavily a jiné plakaly, Louňovice pod Blaníkem se nechaly okouzlit barokní hudbou. V rámci už 33. ročníku Podblanického hudebního podzimu vystoupil v louňovickém zámku světoznámý houslový virtuos Václav Hudeček. Spolu s ním si měli milovníci vážné hudby možnost poslechnout violoncellistiku Alžbětu Vlčkovou a Vivaldi Collegium Praha pod vedením koncertního mistra Jiřího Partyky.

Týnec byl produktivnější než Teplýšovice

Týnec nad Sázavou – V okresním fotbalovém derby I. B třídy, skupiny D, ukázal Týnec v domácím prostředí opět přívětivou tvář. Po debaklu v Jesenici 0:8 (na hřištích soupeřů má nejhorší skóre ze čtyř zápasů 2:25) by na svěřence trenéra Bubeníka nevsadil nikdo ani groš, zvláště když Teplýšovice hrají poměrně slušně. Jenže v Náklí vyhrál tříbrankovým rozdílem, když mu pomohla žalostná koncovka hostů.  

Divišovská Jawa Vyšehořovice nepřejela

Divišov – Fotbalisté Divišova doma nenavázali v I. A třídě, skupině B, na výhru v Lysé nad Labem a po zásluze se všechny body stěhovaly do Vyšehořovic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení