Podle policistů pachatel na konci září u osady Tomice, nedaleko bývalé hájenky Tomice u Olbramovic, usmrtit orla skalního zařazeného do seznamu zvláště chráněných živočichů.

Jeho mrtvolu pak našli ochranáři, kteří sledovali vzácného opeřence od jeho vypuštění v Beskydech.

Pták na Benešovsko přiletěl přes jižní Čechy.

„Orlici se nám podařilo vypátrat, protože měla vysílačku,“ uvedl už dříve Pavel Křížek, zakladatel Ochrany fauny Votice a vyhlášený ornitolog.

Policisté vyčíslili škodu, kterou samozvaný lovec způsobil na 200 tisíc korun.

Zprvu podezření na otravu takzvaným chmelovým jedem, který používají zemědělci k ošetření kulturních rostlin, potvrdilo toxikologické vyšetření kadáveru.

„Státní veterinární ústav Praha potvrdil, že pták pozřel carbofuran v množství neslučitelném s přežitím,“ uvedla mluvčí benešovské policie Zuzana Stránská.

O případu už Benešovský deník informoval 1. října. K samotnému trestnému činu, policisté ho kvalifikují jako neoprávněné nakládání
s chráněnými a volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, však došlo už 29. září.

Vyšetřování se nejprve ujali policisté z Votic, kteří na místě činu pořídili důkladnou fotodokumentaci.

Případ ale vzhledem k jeho závažnosti nyní vyšetřují kriminalisté z Benešova.

Kvůli složitosti kauzy policisté hledají pomoc také mezi veřejností.

„Žádáme občany o pomoc při pátrání po bezohledném člověku, který má smrt orla skalního na svědomí. Pokud by k případu měli jakékoliv informace, mohou zavolat na telefonní číslo 974 871 340 nebo na linku tísňového volání 158. Za jakoukoliv informaci děkujeme,“ dodala mluvčí benešovské Policie ČR Zuzana Stránská.