Dva až osm let vězení. Právě takový trest hrozí dvanácti mladým mužům z Benešovska, Táborska a okresu Praha–východ. Policisté jim totiž prokázali, že 10. října loňského roku zmasakrovali v centru Benešova dva vrstevníky. A v závěru minulého týdne je také obvinili.
„Skupina útočníků poškozeným nadávala do černých sviní, takže jejich útok měl i rasový podtext,“ uvedl šéf benešovských policistů František Havránek.
Na základě indicií sestavil speciální čtyřčlenný tým, který se kromě své běžné činnosti věnoval intenzivně i vyšetřování rasistického extempore.
Přesto, policisté skoro dva měsíce přešlapovali na místě. Od začátku měli jen několik neznatelných stop. Především svědectví a pak také noční záznam bezpečnostního kamerového systému. Pak ale svitla kriminalistům naděje. Svědek poznal jednoho z mladíků a jeho výslech konečně přinesl posun. Pak už případ skládali doslova jako mozaiku.
„Zarážející na celém případu je to, že několika útočníkům ještě nebylo ani osmnáct let. Nejstaršímu je třiadvacet,“ informoval Havránek, ale připomněl, že organizování v hnutí skinheads se mladíkům prokázat zatím nepodařilo. „Byla to parta, která se scházela na pivě. Osudný den se sešla v Benešově,“ řekl.
Na mladíky přesila zaútočila po dvacáté hodině v parku pod KC Karlov a u kruhové křižovatky v Nové Pražské. Kromě kopanců a ran pěstmi schytali mladí muži i rány teleskopickým obuškem. Útočníci jim způsobili pohmoždění hlavy, krční páteře a roztržení sleziny. Těžce raněného muže nechali svému osudu. Ten se podrobil operaci a v nemocnici zůstal dalších 19 dnů.
Policisté nejspíš ještě tento týden podají Okresnímu státnímu zastupitelství Benešov návrh na podání obžaloby. Kdo se jakým dílem na útoku podílel, ale určí až soud.