VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Korunní svědkyně v Rathově kauze účet za přiznávané čachry odmítá

Střední Čechy – Předem neočekávané souvislosti týkající se dopadů na podnikání korunní svědkyně v soudním procesu věnovaném údajným korupčním manipulacím s veřejnými zakázkami Středočeského kraje (ze všech 11 obžalovaných spojovaným ponejvíce s osobou někdejšího hejtmana Davida Ratha) naznačují dosud nepříliš známé vazby mezi některými z obžalovaných.

24.3.2018
SDÍLEJ:

Závěrečné řeči začaly v úterý u Krajského soudu v Praze v kauze údajných korupčních manipulací se zakázkami Středočeského kraje, kde mezi 11 obžalovanými nejviditelněji vyčnívá někdejší hejtman David Rath.Foto: Deník / Holakovský Milan

Stavební podnikatelka ze Slaného Ivana Salačová, v případu vystupující jako spolupracující obviněná, si ve své závěrečné řeči posteskla, že v souvislosti s přiznáním vlastního podílu na kauze včetně toho, že se skládala na poskytnutý úplatek, čelí požadavku na vyplacení 12 milionů korun. Sama však svůj text v jednací síni nepřednesla a stejně jako většina ostatních obžalovaných se v posledních dnech jednání soudu osobně neúčastní; zaslaný proslov přečetl předseda senátu Robert Pacovský.

Zaplatit 12 milionů

Operace, které Salačová podnikla na zajištění svého podílu na úplatcích včetně získání zakázky na nakonec neuskutečněnou rekonstrukci buštěhradského zámku, ji prý nyní dohánějí požadavkem na zaplacení 11,7 milionu korun. Částka souvisí s fakturováním prací, které nikdy nebyly provedeny. V sobotu Český rozhlas informoval o tom, že již loni v červnu Okresní soud v Kladně nárok uplatněný konkursním správcem uznal jako oprávněný. Verdikt není pravomocný, Salačová se odvolala; věcí se tak bude dále zabývat Krajský soud v Praze.

Rathovi, který je všeobecně vnímán jako hlavní postava příběhu, mohlo před pondělním zahájením jeho vlastní závěrečné řeči připomenout vyjádření Salačové argument, s jehož pomocí by se naznačováním možných souvislostí mohl snažit zpochybňovat tvrzení korunní svědkyně procesu. Její výpověď upřesňuje mechanismus údajných machinací se zakázkami a snaží se usvědčovat spoluobžalované.

Požadavek na milion

Stání zástupce Petr Jirát trvá na tom, že svědectví Salačové nestojí osamoceně. Ve své závěrečné řeči připomněl, že jsou s ním v souladu policejní odposlechy – jak mapování telefonických hovorů, tak prostorový monitoring v kancelářích i bydlištích stíhaných osob – a vše potvrzují i listinné důkazy, další svědecké výpovědi (a konečně i logické posouzení zvolených postupů dobře patrné třeba na posunech ceny zakázky právě v rámci příprav akce v Buštěhradu, když se podle žalobce původní požadavek na 15milionový úplatek zvýšil na 24 milionů korun). Salačové jakožto spolupracující obviněné Jirát navrhuje podmínku doplněnou peněžitým trestem ve výši jednoho milionu korun; pro ostatní obžalované, kteří se měli do trestné činnosti zapojovat v podobném rozsahu, ale na rozdíl od ní to odmítají, požaduje nepodmíněné tresty odnětí svobody.

Faktury za nic

Finanční požadavek vůči firmě Ivany Salačové vznesl Václav Kulhavý – správce konkursní podstaty společnosti Tenton (právního nástupce firmy Konstruktiva Branko, jejíž ředitel Pavel Drážďanský, který spolu s dalším manažerem figuruje mezi obžalovanými, měl podle spisu předávat úplatky Rathovým spolupracovníkům Petru Kottovi a jeho nynější manželce Kateřině, tehdy s příjmením Pancová). Policii i soudu Salačová přiznala, že kvůli získání prostředků na úplatky jménem své tehdejší firmy FISA předkládala Konstruktivě Branko k proplacení fiktivní faktury za nikdy neprovedené práce. Trvá na tom, že uhrazené peníze vybírala – hovoří o částce 10,5 milionu korun – a směrovala je k Drážďanskému, který je měl dále předávat příjemcům úplatků. Ten takovýto podíl na trestné činnosti popřel.

Konkursní správce Kulhavý podle zjištění rozhlasu odmítá vyhovět požadavku Salačové, aby v souvislosti s Rathovou kauzou byl brán ohled na to, že ona se penězi neobohacovala – a požadované miliony ani nemá. Jestliže existují faktury za nevykonanou práci – a to ve značném objemu peněz – je na místě miliony vymáhat, aby se do konkursní podstaty nashromáždilo co nejvíce prostředků. Nyní je již pohledávka prodána další firmě.

Salačová takový postup vnímá jako nespravedlivý. Navíc se ohrazuje proti tomu, že by měla platit za něco, co není jen její chybou. Web rozhlasu v sobotu citoval její vyjádření hovořící o tom, že když práce neprovedla, neměly jí být peníze posílány. Z jejích dalších slov plyne, že jestliže její firma přesto dostávala vysoké částky, muselo se tak dít na základě nějaké společné shody.


Nepravomocný verdikt: milion v kauze losovaček
- Podnikatelka Ivana Salačová byla souzena také v jiném případu, projednávaném Městském soudem v Praze. V rámci kauzy podvodných „losovaček“, figurovala mezi 14 obžalovanými, kteří se měli podílet na manipulacích s elektronickým losováním uchazečů o 11 veřejných zakázek z roku 2011 nejenom ve středních Čechách (zčásti financovaných z dotací včetně těch evropských), přičemž způsobená škoda byla vyčíslena na 33 milionů korun. V polovině ledna jí soud nepravomocně vyměřil dvouletou podmínku a milionový peněžitý trest.
- V rámci tohoto případu Salačová nepatří k hlavním postavám. Dvou nebo tříleté podmínky rozdělil 17. ledna senát Hany Hrnčířové i ostatním obžalovaným; všichni dohromady by podle verdiktu, který ještě bude přezkoumávat odvolací senát Vrchního soudu v Praze, měli zaplatit 23 milionů korun. Státní zástupkyně Daniela Smetanová požadovala pro většinu obžalovaných nepodmíněné tresty, a to v trvání od pěti do 8,5 roku odnětí svobody.
- Losovačky veřejných zakázek ve středních Čechách a v Jihočeském kraji, jimiž se pražský městský soud dlouhodobě zabýval, byly založeny na využití počítačového programu, který z flash disku vloženého do USB slotu notebooku načítal identifikační čísla uchazečů. Skutečně umožňoval nezávislé losování, tedy se zcela náhodným výběrem. Tlačítko s označením „vyčistit losování“ však obsluze umožňovalo přepnutí do režimu zmanipulovaného fungování spojeného s vybráním předem určeného zájemce. Notářský dohled tak neměl šanci čachry odhalit. Po losování navíc v počítači nezůstávala jakákoli data, která by umožňovala kontrolu.

Autor: Milan Holakovský

24.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč

Technici v oblasti vodohospodářství (kromě úpravy a rozvodu vody) Technolog pitných a odpadních vod. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Benešov, Pracovník zajišťuje měření a odběry vzorků,vyhodnocení získaných údajů,kontroluje kvalitu vody ve všech fázích, zpracovává provozní řády. Navrhuje technologické postupy úpravy vody. Provádí technický dozor a kontrolu dodržování technologických postupů., Nabízíme stravenky, příspěvek na životní pojištění, roční odměny., Životopisy zasílejte na e-mail: vlachova@vhs-sro.cz, tyrova@vhs-sro.cz ( mzdové a personální oddělení)., stravenky, příspěvek na životní pojištění. Pracoviště: Vodohospodářská společnost benešov, s.r.o., Černoleská, č.p. 1600, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Zora Vlachová, +420 724 431 965.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 21 000 Kč

Pomocní skladníci Skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Budeš mít na starosti příjem a výdej materiálu. Zaskladňování materiálu. Oceníme zkušenosti s řízením VZV a práce ve skladu. Můžeme ti nabídnou práci v čistém a moderním prostředí. Práci na jednu směnu od 6-14,30 hodin a k tomu volné víkendy. Po zkušební době pravidelné měsíční bonusy. V případě zájmu volejte na 317 798 215 nebo pište na hrstkova@kemper.cz. Pracoviště: Kemper spol. s r.o., Pyšelská, č.p. 393, 257 21 Poříčí nad Sázavou. Informace: Pavla Hrstková, +420 317 798 215.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 12 200 Kč

Svářeči Svářeči. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Pracoviště Benešov, Místo a čas schůzky nutno předem domluvit telefonicky 602 308 558. Pracoviště: Denis praha s.r.o. - benešov, Černoleská, č.p. 1930, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Teodor Tsohla, +420 602 308 558.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 16 000 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 13. Poznámka: Praxe ve svařování 1-3 roky výhodou,základní znalost čtení výkresové dokumentace. Výhodou svářečský průkaz - možnost doškolení ve svářečské škole.. Pracoviště: Baest machines & structures, a.s., Černoleská, č.p. 1930, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Lenka Karmazínová, +420 317 753 209.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Miloš Forman.

KRÁTCE: pocta korunního prince, Babyfest či Formanův muzikál

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

K soukromému užívání auta hejtmankou zveřejnil kraj smlouvu

Hudba kapely Pink Floyd přitáhla na náměstí davy lidí

Benešov - Ostrý obraz a dobrý zvuk. Tahle už legendární televizní hláška znovu platila na benešovském Masarykově náměstí. Samozřejmě byla k tomu také skvělá hudba legendární britské kapely Pink Floyd.

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Kdy padnou billboardy? Až naprší... Až nasněží... Až někdy

Střední Čechy – Hotová detektivka. Tak prý často vypadá práce úředníků, kteří se mocí svých razítek a počítačových klávesnic snaží přispět k odstraňování velkoplošných reklamních poutačů u silnic I. třídy. Ve středu to uvedl středočeský radní pro oblast dopravy František Petrtýl (ANO).

Zájem o peníze na propagaci výrazně převýšil připravenou částku

Střední Čechy – Ohlas vyvolala nabídka takzvaných Kreativních voucherů Středočeského inovačního centra, nabízejících firmám působícím v kraji příspěvky na zakázky k jejich propagaci nebo na zlepšení atraktivnosti jejich nabídky. O podíl z připravených pěti milionů se nakonec přihlásilo tolik zájemců, že by potřebná byla částka více než dvojnásobná. Žádosti o peníze přeložilo 59 společností, které se dohromady ucházely o téměř 12,7 milionu korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT