VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Korunní svědkyně v Rathově kauze účet za přiznávané čachry odmítá

Střední Čechy – Předem neočekávané souvislosti týkající se dopadů na podnikání korunní svědkyně v soudním procesu věnovaném údajným korupčním manipulacím s veřejnými zakázkami Středočeského kraje (ze všech 11 obžalovaných spojovaným ponejvíce s osobou někdejšího hejtmana Davida Ratha) naznačují dosud nepříliš známé vazby mezi některými z obžalovaných.

24.3.2018
SDÍLEJ:

Závěrečné řeči začaly v úterý u Krajského soudu v Praze v kauze údajných korupčních manipulací se zakázkami Středočeského kraje, kde mezi 11 obžalovanými nejviditelněji vyčnívá někdejší hejtman David Rath.Foto: Deník / Holakovský Milan

Stavební podnikatelka ze Slaného Ivana Salačová, v případu vystupující jako spolupracující obviněná, si ve své závěrečné řeči posteskla, že v souvislosti s přiznáním vlastního podílu na kauze včetně toho, že se skládala na poskytnutý úplatek, čelí požadavku na vyplacení 12 milionů korun. Sama však svůj text v jednací síni nepřednesla a stejně jako většina ostatních obžalovaných se v posledních dnech jednání soudu osobně neúčastní; zaslaný proslov přečetl předseda senátu Robert Pacovský.

Zaplatit 12 milionů

Operace, které Salačová podnikla na zajištění svého podílu na úplatcích včetně získání zakázky na nakonec neuskutečněnou rekonstrukci buštěhradského zámku, ji prý nyní dohánějí požadavkem na zaplacení 11,7 milionu korun. Částka souvisí s fakturováním prací, které nikdy nebyly provedeny. V sobotu Český rozhlas informoval o tom, že již loni v červnu Okresní soud v Kladně nárok uplatněný konkursním správcem uznal jako oprávněný. Verdikt není pravomocný, Salačová se odvolala; věcí se tak bude dále zabývat Krajský soud v Praze.

Rathovi, který je všeobecně vnímán jako hlavní postava příběhu, mohlo před pondělním zahájením jeho vlastní závěrečné řeči připomenout vyjádření Salačové argument, s jehož pomocí by se naznačováním možných souvislostí mohl snažit zpochybňovat tvrzení korunní svědkyně procesu. Její výpověď upřesňuje mechanismus údajných machinací se zakázkami a snaží se usvědčovat spoluobžalované.

Požadavek na milion

Stání zástupce Petr Jirát trvá na tom, že svědectví Salačové nestojí osamoceně. Ve své závěrečné řeči připomněl, že jsou s ním v souladu policejní odposlechy – jak mapování telefonických hovorů, tak prostorový monitoring v kancelářích i bydlištích stíhaných osob – a vše potvrzují i listinné důkazy, další svědecké výpovědi (a konečně i logické posouzení zvolených postupů dobře patrné třeba na posunech ceny zakázky právě v rámci příprav akce v Buštěhradu, když se podle žalobce původní požadavek na 15milionový úplatek zvýšil na 24 milionů korun). Salačové jakožto spolupracující obviněné Jirát navrhuje podmínku doplněnou peněžitým trestem ve výši jednoho milionu korun; pro ostatní obžalované, kteří se měli do trestné činnosti zapojovat v podobném rozsahu, ale na rozdíl od ní to odmítají, požaduje nepodmíněné tresty odnětí svobody.

Faktury za nic

Finanční požadavek vůči firmě Ivany Salačové vznesl Václav Kulhavý – správce konkursní podstaty společnosti Tenton (právního nástupce firmy Konstruktiva Branko, jejíž ředitel Pavel Drážďanský, který spolu s dalším manažerem figuruje mezi obžalovanými, měl podle spisu předávat úplatky Rathovým spolupracovníkům Petru Kottovi a jeho nynější manželce Kateřině, tehdy s příjmením Pancová). Policii i soudu Salačová přiznala, že kvůli získání prostředků na úplatky jménem své tehdejší firmy FISA předkládala Konstruktivě Branko k proplacení fiktivní faktury za nikdy neprovedené práce. Trvá na tom, že uhrazené peníze vybírala – hovoří o částce 10,5 milionu korun – a směrovala je k Drážďanskému, který je měl dále předávat příjemcům úplatků. Ten takovýto podíl na trestné činnosti popřel.

Konkursní správce Kulhavý podle zjištění rozhlasu odmítá vyhovět požadavku Salačové, aby v souvislosti s Rathovou kauzou byl brán ohled na to, že ona se penězi neobohacovala – a požadované miliony ani nemá. Jestliže existují faktury za nevykonanou práci – a to ve značném objemu peněz – je na místě miliony vymáhat, aby se do konkursní podstaty nashromáždilo co nejvíce prostředků. Nyní je již pohledávka prodána další firmě.

Salačová takový postup vnímá jako nespravedlivý. Navíc se ohrazuje proti tomu, že by měla platit za něco, co není jen její chybou. Web rozhlasu v sobotu citoval její vyjádření hovořící o tom, že když práce neprovedla, neměly jí být peníze posílány. Z jejích dalších slov plyne, že jestliže její firma přesto dostávala vysoké částky, muselo se tak dít na základě nějaké společné shody.


Nepravomocný verdikt: milion v kauze losovaček
- Podnikatelka Ivana Salačová byla souzena také v jiném případu, projednávaném Městském soudem v Praze. V rámci kauzy podvodných „losovaček“, figurovala mezi 14 obžalovanými, kteří se měli podílet na manipulacích s elektronickým losováním uchazečů o 11 veřejných zakázek z roku 2011 nejenom ve středních Čechách (zčásti financovaných z dotací včetně těch evropských), přičemž způsobená škoda byla vyčíslena na 33 milionů korun. V polovině ledna jí soud nepravomocně vyměřil dvouletou podmínku a milionový peněžitý trest.
- V rámci tohoto případu Salačová nepatří k hlavním postavám. Dvou nebo tříleté podmínky rozdělil 17. ledna senát Hany Hrnčířové i ostatním obžalovaným; všichni dohromady by podle verdiktu, který ještě bude přezkoumávat odvolací senát Vrchního soudu v Praze, měli zaplatit 23 milionů korun. Státní zástupkyně Daniela Smetanová požadovala pro většinu obžalovaných nepodmíněné tresty, a to v trvání od pěti do 8,5 roku odnětí svobody.
- Losovačky veřejných zakázek ve středních Čechách a v Jihočeském kraji, jimiž se pražský městský soud dlouhodobě zabýval, byly založeny na využití počítačového programu, který z flash disku vloženého do USB slotu notebooku načítal identifikační čísla uchazečů. Skutečně umožňoval nezávislé losování, tedy se zcela náhodným výběrem. Tlačítko s označením „vyčistit losování“ však obsluze umožňovalo přepnutí do režimu zmanipulovaného fungování spojeného s vybráním předem určeného zájemce. Notářský dohled tak neměl šanci čachry odhalit. Po losování navíc v počítači nezůstávala jakákoli data, která by umožňovala kontrolu.

Autor: Milan Holakovský

24.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 86 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Strážný/á. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 86 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Vlašim, Požadujeme výpis z trestního rejstříku. Specifikace místa: práce na vrátnici a pochůzky po areálu. MÍSTO VYHRAZENO PRO OSOBU S INVALIDITOU. Příspěvek na stravu (stravenky) po zkušební době. Možnost získání certifikátu ostrahy. První kontat tekefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Procusys services a.s., Lidická, č.p. 1690, 258 01 Vlašim. Informace: Irena Štillerová, +420 415 628 351.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 500 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitel/ka 1. stupně základní školy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26500 kč, mzda max. 34500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: učitel/ka 1. stupně základní školy, Přijmeme pracovníky na pozici učitelky 1. stupně ZŠ na zástup za MD., Zaměstnanecké výhody: zvýhodněné stravování, benefity z FKSP, Nástup: od 28.8.2018 na dobu určitou. Mzda: 26 500,- až 34 500,- Kč, Kontakt: Muška Jaroslav Mgr., tel.: 731 615 639, 731 615 638 - 7:00 - 7:45 hod., e-mail: zssedlecprcice@centrum.cz, muska.zs@sedlec-prcice.cz, Místo výkonu práce: Základní škola a Mateřská škola - Sedlec-Prčice, Školní č.p. 160, Sedlec, 257 91 Sedlec-Prčice 1. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola, sedlec-prčice, okres benešov, Školní, č.p. 160, 257 91 Sedlec-Prčice 1. Informace: Jaroslav Muška, +420 731 615 639,731 615 638.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 18 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště stavby prováděné firmou., Samostatnost, ŘP výhodou. První kontakt telefonicky.. Pracoviště: Stavby kadlec s.r.o., 257 53 Vrchotovy Janovice. Informace: Roman Kadlec, +420 725 797 666.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 18 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič sk. C + profesní průkaz Benešov a Domašín, Vlašim. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Benešov nebo Domašín, Vlašim, profesní průkaz, karta do tachografu, psychologické testy. Pracoviště možné i Modletice.. Pracoviště: Petr noháč, 256 01 Benešov u Prahy. Informace: Petr Noháč, +420 602 343 278.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Stavba roku? Ta má ještě týden času

Ilustrační foto

Druhá hokejová liga má nový model

Nostalgici si přijdou na své, parní vlak je proveze tratí Posázavského pac

Posázaví – Jak prožít volnou sobotu 23. června, mají už dopředu rozhodnuto příznivci staré železniční techniky. České dráhy na ten den naplánovaly letošní první jízdu takzvaného nostalgického vlaku. Pojede z Prahy-Braníka do Posázaví.

KRÁTCE: šachové klání na Konopišti, koncerty či dětské besídky

Benešovsko - Přinášíme vám krátké zprávy z regionu. 

Kráska z Íránu, Maroka nebo jihu Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny B

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Turistický den zakončili žáci zmrzlinou

Benešov – Turistický den ve středu přichystali pro své žáky pedagogové Základní školy a Praktické školy Benešov.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT