Podruhé v krátké době došlo na trávnících okresních fotbalových soutěží Benešovska k inzultaci rozhodčího. Po incidentu ve Zdislavicích, o kterém jsme nedávno psali, se tentokrát stal obětí napadení Josef Limon, kterého během utkání nevybíravým způsobem srazil k zemi hráč FC Myslič Tomáš Červín. V obou případech šlo o rozhodčí laiky.
„Několik let jsme inzultaci na našich hřištích neměli. Jenže hráči i diváci vidí násilí v televizi, tak si zřejmě víc dovolují, a zvlášť na laiky,“ odsuzuje násilné incidenty sekretář benešovského okresního fotbalového svazu Stanislav Fürst s tím, že rozhodčích je málo a bude prý ještě hůř. „Patříme k okresům, kde je nejvíce čtvrtých tříd a tudíž musíme na utkání nasazovat laiky. Spousta rozhodčích končí také kvůli sprostým nadávkám. Musíme si sednout, zamyslet se nad tímto nešvarem a zaujmout nějakou pozici. Možná se vrátíme k tomu, že každý oddíl bude muset mít kvalifikovaného rozhodčího,“ dodává Stanislav Fürst.
Právě inzultovaný Josef Limon patří k těm, kteří kariéru rozhodčího u dospělých mužstev ukončili z důvodu zvyšující se agresivity kolem hřišť. „Oslovili mě hráči z béčka, abych utkání odpískal, jinak bych do toho nešel. S pískáním jsem přestal po revoluci v devadesátém roce. Morálka se strašně uvolnila, hráči neberou žádný ohled. Svůj odchod jsem s trochou nadsázky odůvodňoval, že jsem se bál, aby na mě jednou někdo nevytáhnul pistoli,“ říká Limon, který se nyní věnuje pouze mládežnickému fotbalu.
A jak k inkriminovanému okamžiku došlo? V utkání IV. třídy mezi rezervou Poříčí nad Sázavou a FC Myslič, které se hrálo v Bukovanech, nařídil za stavu 0:2 arbitr Limon, na jehož řízení se obě mužstva dohodla, penaltu za hraní rukou ve vápně. Hostující gólman pokutový kop vyrazil, jenže z následné dorážky zahráli Mysličtí podle rozhodčího opět rukou a během patnácti vteřin se kopala druhá penalta proti hostům. To už hráče Mysliče nadzvedlo, začali sprostě nadávat, někdo vypjatou atmosféru ještě hecoval, a když následný Červínův střet s protihráčem zůstal bez povšimnutí, mysličskému hráči „bouchly saze“ a s rozběhem se sápal na Limona a srazil ho na zem. „Čekal jsem, že Pepa dostane ránu,“ říká poříčský gólman Jiří Soudný. „Asi toho bylo v tu chvíli na něj moc, sám ruku udělal. Postavil jsem se ramenem a čekal, až přiběhne,“ líčí inzultaci Josef Limon s tím, že naštěstí Červín v násilí nepokračoval. „Ale těch nadávek, co jsem si vyslechl, ani jsem je neregistroval. V řízení jsem pokračovat nemohl a utkání jsem čtvrt hodiny před koncem za stavu 1:2 ukončil.“
„Tento případ je pro nás dalším varováním. Budu požadovat po oddílech zvýšenou pozornost pořadatelské službě. Trenéři by měli apelovat na hráče, aby se narůstající násilí vymýtilo,“ uvedl František Ptáčník, šéf disciplinární komise OFS Benešov.