„Mohu pouze potvrdit, že opravdu bylo nalezeno lidské tělo; je to ale velice čerstvá událost,“ konstatovala. K věku ani pohlaví se nevyjádřila– a na tom nic nezměnila ani v sobotu vpodvečer. „Zatím nebudeme uvolňovat žádné další informace,“ konstatovala. Což podle ní platí i pro odpověď na otázku, zda již policie zná totožnost zesnulé osoby: „Ani to v této chvíli nebudeme uvádět.“

Příčina je zatím nejasná

O tom, zda se podle prvotních poznatků mohlo jednat o násilný trestný čin, nebo se věc jeví spíš jako nešťastná náhoda, odmítla Hašlová spekulovat. „Veškeré příčiny a okolnosti zůstávají v šetření,“ poznamenala. Jistě mnohé napovědí výsledky pitvy – a kriminalisté také budou zkoumat, zda lze přesně zjistit, odkud byla třídírny přivezena várka odpadu, mezi nímž se tělo našlo.

Přece jen však policejní mluvčí něco naznačila. Z jejích slov, že bližší informace k případu by mohl mít v pondělí územní odbor středočeské policie pro Prahu-venkov: Západ, plyne, že podezření na zavinění smrti další osobou v případu zřejmě nefiguruje. V takovém případě by se totiž šetření vedlo na úrovni krajského ředitelství.

Hašlová nekomentovala ani dotaz, zda se mohlo třeba jednat o člověka, který během chladnější noci hledal útočiště v kontejneru na tříděný papír shromažďovaného v rámci separovaného sběru. „Takové informace já nemám,“ konstatovala s odkazem na to, že opravdu je třeba počkat, až policisté pracující na místě zjistí více informací.

Podobný nález není neobvyklý

V minulosti už pracovníci dotřiďovacích linek, kam se sváží odpad separovaný v hlavním městě, na takové nešťastníky narazili – nacházeli však i těla obětí vraždy; někdy dokonce rozporcovaná, aby odnášení ostatků do kontejneru na tříděný sběr bylo snazší a méně nápadné.

Třídírnu v Chrášťanech provozují Pražské služby. Jde o moderní linku s výkonnými lisy připravujícími balíky pro další zpracování, která zajišťuje rozdělení vytříděného papíru pro následné využití: na lepenku, noviny či časopisy a zbývající směsný papír. Pracovníci třídírny také mohou dotřiďovat další obsah nádob na separovaný sběr: plasty či nápojové kartony.