Neexplodovaly. Naopak. Už za tři hodiny po přijetí telefonátu policisté znali její jméno a odváděli jí k výslechu.

K telefonátu prý ženu z Vlašimi, podle jejího vlastního vyjádření, přinutil neznámý muž, který ji držel ve sklepě a nutil k přečtení výhrůžného dopisu. Pokud by to prý neudělala, hrozil usmrcením jejích dětí.

Zda žena má děti, zůstává veřejnosti zahaleno tajemstvím stejně, jako to, zda ji k činu přiměl někdo jiný.

„Z taktických důvodů o věku ani dalších okolnostech případu nyní více informovat nebudeme. Zavolejte si za týden,“ uvedl šéf benešovských policistů Pavel Mareš.

Takže nejdříve za týden se potvrdí, nebo vyvrátí spekulace veřejnosti, že zadržené není více, než osmnáct let. V tu dobu už by policisté měli také oznámit, co telefonistku vedlo k jejím výhrůžkám.

Kvůli anonymu byla v pohotovosti nejen policie, ale plány zhatil možná stovkám lidí. Ti se nedostali k odeslání dopisů nebo si na přepážkách nemohli vyřídit své finanční záležitosti. Policisté sice dokáží vyčíslit náklady na svou akci, avšak náhradu škody po pachatelích požadovat nemohou. To ale smějí učinit poškozené organizace.

„Škodu jsme zatím nevyčíslili a pokud to uděláme, nebudeme ji zveřejňovat. Zvažujeme také, jak budeme dál postupovat,“ uvedla mluvčí České spořitelny Pavla Langová.

Česká pošta škodu podle mluvčí Marty Selicharové stále vyčísluje a zvažuje, zda bude žádat náhradu ušlých zisků prostřednictvím soudu.

Za šíření poplašné zprávy ženě z Vlašimi hrozí tři roky vězení.