Začalo to zcela nevinně. Speciální zásilková služba doručila do Základní školy
v Jankově zásilku s nebezpečnou látkou. Objednal si ji pro pokusy učitel chemie.
„Zásilku převzal školník a uložil ji ve skladu ve sklepních prostorách v blízkosti plynové kotelny," uvedl ředitel HZS Benešov Josef Setnička.
S litrem vysoce koncentrované kyseliny chlorovodíkové však chemikář neopatrně manipuloval. Rozhodl se totiž látku zředit už ve skladu školníka. To se mu ale nepodařilo. Nádobu rozbil a její obsah vytekl na podlahu. Školou se začal šířit typický zápach chloru. Kantor se jedovatých výparů nadýchal a při pokusu o opuštění zamořeného místa uklouzl na ocelových schodech a spadl z nich do kotelny.
Pak už šlo vše ráz na ráz – evakuace dětí, záchrana zraněného, likvidace zdroje zamoření…
Naštěstí se jednalo jen o taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému, které na čtvrtek připravil Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje. Celá akce byla utajena i když… „Je tady nějaké cvičení,“ prozradil jeden z páťáků pozorující se spolužáky dění z protější strany návsi.
„Každý rok máme doporučeno věnovat šest hodin tématu Ochrana člověka za mimořádných událostí,“ vysvětlila důvody akce ředitelka školy Jana Boršovská.
Pro autenticitu situace zamořil nějaký puntíčkář školu zápachem síry. Použil k tomu zapálený sirný knot.
Na nohou v tu chvíli byli nejen místní dobrovolní hasiči, ale také policisté z Votic, posádka rychlé lékařské pomoci a samozřejmě Hasičský záchranný sbor Benešov.
Zřejmě nejobtížnější úkol měli právě hasiči. Jen oblečení do speciálních skafandrů
v dusnu, které panovalo včera, je stálo dost sil. Ještě více jich vydali při samotné záchraně zraněného chemikáře. Ten ležel v kotelně na zemi, stěžoval si na dušení a sténal bolestí zraněné nohy. Po úzkém strmém kovovém schodišti se hasiči v nafouklých skafandrech opravdu nadřeli. Nakonec zraněného předali zdravotníkům. Ti ho po poskytnutí první pomoci převezli k ošetření do nemocnice.
„Vůbec jsme se neslyšeli,“ posteskl si jeden ze čtveřice hasičů „prvního sledu“ při popisu situace v kotelně. „Musíme to vyřešit audiotechnikou,“ zapsal si do hlavy jeden
z podstatných poznatků cvičení ředitel HZS Josef Setnička. Po likvidaci zdroje zamoření prošly skafandry hasičů očistou přímo na návsi tak, jako by se jednalo o skutečný zásah.