Uvedla, že oznámení o vloupání přijali policisté v půl třetí odpoledne. „Okamžitě vyjeli na místo – a po získání všech potřebných informací netrvalo dlouho a hlídky, které pátraly v okolí, zadržely dvě osoby,“ konstatovala. S tím, že dopadeni byli 30letý muž a 21letá žena.

Nyní jsou podezřelí ze spáchání přečinu porušování domovní svobody, z krádeže a poškození cizí věci ve spolupachatelství. „Za vniknutí do chaty, odcizení věcí a poškození majetku jim nyní v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na tři roky,“ poznamenala Hašlová.

Pátrání po vykradačích chat (či někdy i po lidech, kteří vlastně původně ani nešli pro kořist, ale chtěli se „jen“ dočasně ubytovat bez souhlasu i vědomí majitele) obvykle nebývá snadné. Většinou po sobě pachatelé nezanechají mnoho stop, které by ukazovaly přímo na konkrétní osobu, jež navíc s místem činu nemusí mít mnoho společného.

Navíc není výjimkou, že majitelé takováto vloupání odhalí i se značným zpožděním; nyní v zimním období někdy i s odstupem několika týdnů, a dokonce i měsíců. To šance na vypátrání nezvaných návštěvníků podstatně snižuje.