V téhle otázce má Jaroslav Duras, člen výboru Místní organizace ČSSD Benešov jasno.

„Myslím si, že důvody k jeho vazbě pominuly už dávno. Samotná vazba mi připadala neúměrně dlouhá," míní. „Osobně jsem si vždycky přál, aby měl David Rath proces co nejdříve a ukázalo se, co je a co není pravda," uvedl benešovský politik.

Jasno má i někdejší senátor ODS Karel Šebek. Až do telefonátu z Benešovského deníku o propuštění Ratha nevěděl.

„David Rath je něco jako Jekyll a Hyde," tvrdí Šebek, který se s Rathem setkával poměrně často osobně.

"Jeho tvář je velmi pohledná, ale jeho duše, velmi špatná," soudí s tím, že je někdejší středočeský hejtman velice inteligentní, kultivovaný člověk, ale také skvělý manipulátor, který zkoušel, kam až může jeho arogance moci zajít. "Tento typ člověka nikdy neodhalí své pravé plány a který si v praxi ověřil, že moc se dá přetavit doslova na zlaťáky. Bohužel není v tomto státě jediný," je přesvědčený Šebek.

"Myslím si, nebude čekat, až ho odsoudí na šest či sedm let a raději někam zmizí. Ostatně, nebude první. Jestli se skutečně vysmekne, nebude to pro Česko dobrá známka a bude to vlastně jen ukázka, jak ti, co mají peníze, umí obejít právo," dodal místostarosta Neveklova Karel Šebek. "Pokud se to stane, nebude to dobrý signál stejně, jako jím nebyla amnestie."