Připomněla v té souvislosti první říjnovou neděli, kdy spadla klec poté, co byli policisté přivoláni do někdejšího firemního areálu v Kladně. S tím, že tam někdo krade šamotové cihly. „Na místo okamžitě vyjelo několik hlídek a byl povolán i psovod s Jalarem. Na místě policisté nalezli připravenou dodávku, ve které se nacházela paleta – a na ní vyskládáno celkem 1437 cihel,“ připomněla Schneeweissová okolnosti případu i pozdější součet. Protože nebylo nikoho vidět, přišla ta pravá chvíle pro Jalara. Propátral rozsáhlý areál i jeho okolí – a v blízkosti našel hned několik lidí. „Následně bylo zjištěno, že jeden muž je v celostátním pátrání, protože na něj byl vydán příkaz k zatčení,“ doplnila Schneeweissová souvislosti.

O čtyři dny později měl Jalar práci na Praze-východ – kvůli vloupání do rekreačního domku v chatové osadě Sluštice. Propátrávání blízkého okolí sice nic nepřineslo – při obhlídce dalších chat však už čtyřnohý policista slavil úspěch. V jedné z nich nalezl 47letého muže, který se tam vloupal. Ukázalo se, že to vlastně znamená tečku za celou zlodějskou sérií.

Policisté zjistili, že v době od 22. září do 8. října, v období nouzového stavu (vyhlášeného kvůli šíření koronaviru), kdy se takovéto skutky trestají přísněji než za běžných okolností, dotyčný bez vědomí vlastníků násilím vnikl do několika chat. „Měl tam přespávat a majitelům vypít zásoby alkoholu,“ upřesnila Schneeweissová jeho počínání. „Následně brandýští policisté zahájili jeho trestní stíhání jako obviněného ze spáchání zločinu krádež a přečinu porušování domovní svobody,“ konstatovala.

Psi pomáhají nejen hledat lumpy
- Psovodi se služebními psy jsou zařazeni na oddělení služební kynologie u všech krajských ředitelství policie, kde jsou organizačně začleněni pod odbory pořádkové policie krajských ředitelství
- Na Krajském ředitelství policie Středočeského kraje působí několik policejních psovodů a jejich svěřenců
- Při výkonu služby se uplatní i psí specialisté na různé činnosti: na detekci omamných látek, výbušnin, stop po použití hořlavin, zbraní – ale významná je také pomoc při pátrání po pohřešovaných nebo hledaných osobách

Zdroj: Policie ČR