Už v úvodu března loňského roku na neúnosnost situace upozorňoval vedení města v dopise, který nadepsal příhodně – Je šest trestných činů za rok 2014 v ulici dlouhé méně než 50 metru málo?


„Chtěl jsem vyprovokovat diskusi o dodržování vyhlášky o veřejném pořádku, nikoliv omezovat zábavu mladých," vysvětlil Karel Heger.
Situaci tak vnímal již od roku 2014 a přes několikeré upozornění předané lídrům města, se stále nic nestalo. A to podle Hegera není jen otázka Řeznické ulice, ale celého centra Benešova.


Město do ulice sice umístilo kameru, ale tento „strašák" ty, kteří potřebovali vykonat svou tělesnou potřebu, neodradil. Nejen kvůli někdejším záchodkům, které zásobovaly své okolí typickým odérem, se spojnici dvou centrálních náměstí stále přezdívá „pochcaná ulička."


Obrázky z kamery se totiž ukládají do paměti počítače úřadu, ale to situaci v okamžiku páchání přestupku či dokonce trestného činu, nevyřeší. A nikdo záznamy nekontroluje ani zpětně, pokud si je někdo, například policie, přímo nevyžádá.


„Přesně před rokem, v sobotu ráno, jsem volal městskou policii, aby se šla podívat, na spoušť po páteční noci. Na otázku, co s tím budou dělat jsem dostal odpověď: Zadokumentujeme to a předáme nadřízeným. Ostatní si musíte vyřídit vy. Takže se za ten rok nic podstatného ze strany města nestalo," dodal obyvatel uličky Karel Heger.


Teď jemu, i jeho sousedům z Řeznické ulice svítá naděje. Na radnici je nový šerif. A jakkoliv tohle označení pro starostu Benešova může znít nepatřičně, dá se od něj s nadsázkou očekávat, že právě šerifský řád do města přinese. Petr Hostek je totiž bývalým vysokým policejním funkcionářem. Navíc je na radnici nováčkem a jeho předchůdci mu oddalováním radikálního řešení problému Řeznické ulice, přímo nahráli, řečeno sportovní terminologií, na smeč. A právě starosta města už Karla Hegera přizval k práci v bezpečnostní komisi města.


Napomoci vyřešení problému Řeznické ulice pomůže i zavedení společných hlídek strážníků a policistů.


„Síly městské a republikové policie tak bude možné efektivněji využívat," uvedl starosta Petr Hostek s tím, že policisté a strážníci budou už v blízké budoucnosti postupovat koordinovaně, což vyloučí například to, že obě složky přijedou k jedinému triviálnímu případu. Společné hlídky budou působit především tam, kde by to pro dva policisty mohlo být nebezpečné.


V Benešově se pomalu rozjíždí, podobně jako je tomu například už nyní v Kolíně, projekt Benešov – bezpečné město. Zapojí se do něj nejen město, ale také Policie ČR a Úřad práce. Právě z něj, respektive z řad nezaměstnaných, se budou rekrutovat asistenti prevence kriminality. V rámci projektu by se pak měl zlepšit i kamerový dohled na riziková místa. Původní kamerový systém je už zastaralý a je potřeba ho inovovat. Tomu by mohla napomoci dotace Ministerstva vnitra. V rámci této inovace pak vznikne on-line bod také v už zmiňované Řeznické ulici.