„V neděli jsme měli hned tři telefonáty z obce Soutice, čtyři veverčata slezla z hnízda. Radili jsme, aby nálezci místo vyklidili, že se pro ně matka vrátí. Bohužel strom byl uprostřed vesnice a malé veverky se tam staly terčem party dětí, které je tam několik hodin nosily," popsala případ vedoucí záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi Jana Syslová 
s tím, že veverky si dobře přivykají na blízkost člověka, 
a tak není zvláštností, že si postaví hnízdo i v menším městském parku anebo na stromě v obci.

Pracovníci záchranné stanice nakonec museli na místo nálezu dojet, protože nikdo 
z dospělých nebyl schopen děti odtamtud dostat. „Děti jsme důrazně upozornili, jak se 
s mláďaty nesmí zacházet. Nošením vysílená mláďata jsme odvezli do stanice. Kromě jednoho, které se jako jediné bylo schopné vrátit do hnízda. To jsme zkontrolovali ze žebříku, který nám zapůjčil místní mladý dobrovolný hasič," dodala vedoucí stanice.


Při nálezu samostatně ležícího mláděte zajíce nebo srnčete platí jasná zásada nesahat a v tichosti odejít. To v případě, že poblíž neleží neleží mrtvá matka, kterou mláďata s pískáním hledají. Rozhodnout se zda zachraňovat či nikoli je u veverčích mláďat poněkud složitější. A vždy je lepší obrátit se na odborníky.

Nálezci se Soutic se podle ochranářů zachovali správně, když zavolali do záchranné stanice o radu. „Bohužel děti ale neuposlechly," podotkla Jana Syslová s tím, že mláďata pracovníci stanice umístili do inkubátoru a pravidelně je krmili náhražkou mateřského mléka. „Vstávali jsme k nim i v noci. Přes všechnu snahu však všechna mláďata bohužel uhynula," dodala vedoucí stanice pro zraněné živočichy Jana Syslová.

KAREL CHLUMEC