V té době se na svém pozemku v osadě u Vrchotových Janovic přiotrávil muž.

„Případ jsme nezveřejnili z taktických důvodů ve vztahu k prověřování,“ vysvětlil kriminalista Zdeněk Sadílek.

K otravě mělo podle muže, který zná tamní poměry, dojít v okamžiku, kdy se poškozený na vlastním pozemku pokoušel zachránit své otravou zmítané psy.

Jim totiž někdo hodil jedem napuštěnou návnadu. Ta měla být podle informátora plná karbofuranu, tedy jedu, který sloužil zemědělcům k hubení polních škůdců.

Během posledního roku, ve stejné oblasti Voticka na jihu Benešovska, tímto způsobem otrávil neznámý pachatel dva vzácné a přísně chráněné orly. To také prokázal rozbor jejich tkání ve Státní veterinární ústav Lysolaje.

„K úhynu psů došlo látkou karbofuran,“ potvrdil Sadílek. „Ovšem u muže, ani vzhledem ke znaleckému zkoumání, tato látka potvrzena nebyla. Proto není prokázána příčinná souvislost mezi úhynem psů a ujmou na zdraví muže,“ dodal.

Spekulace, že by k incidentu mohlo dojít kvůli sporům dvou mužů, přiživila později také záhadná sebevražda. Souvislost mezi oběma případy ale Sadílek vyloučil. Případ však stále ještě není uzavřený, protože policisté stále ještě nemají v rukou výsledky zkoumání z odborných pracovišť.

Karbofuran je vysoce toxický insekticid. V EU je jeho aplikace zakázaná už tři roky. Není dovoleno jej nejen používat a prodávat, ale ani skladovat.