Kolik lidí bude za srážku plně obsazeného rychlíku a prázdného osobního vlaku obžalováno?
Tak zněla ještě na konci loňského roku zásadní otázka. Okresní státní zástupkyně Věra Filipová zvažovala, že žalobu podá jen na dva ze tří hlavních aktérů události, při níž zahynul třiapadesátiletý strojvedoucí stojícího pantografu.
Stíhání se kvůli případné nepříčetnosti mohl zcela vyhnout výpravčí. Nyní je situace jiná, jasnější. Nikdo z obviněných se stíhání před soudem nevyhne.
„Případ je už u soudu. Podala jsem žalobu na všechny tři muže,“ potvrdila včera okresní státní zástupkyně Věra Filipová.
Před soud tak předstoupí nejen hradlař a strojvedoucí rychlíku, ale také čerčanský výpravčí. Jeho vinu „obodovala“ při vyšetřování drážní inspekce na 50 procent. Pětatřicetiprocentní zavinění připsala strojvůdci rychlíku a 15 procent signalistovi.
Ještě na konci loňského roku Filipová zvažovala jiný postup. „Ze znaleckého posudku psychiatra vyplývá, že výpravčí asi nebyl plně schopen vykonávat svou činnost,“ sdělila tehdy a připomněla, že stav výpravčího se mohl blížit nepříčetnosti, proto by mohl být trestně nepostižitelný.
Jenže. I když jsou nyní všichni tři muži obžalováni, situace stále není z pohledu žaloby naprosto jasná.
„Případ proto nechávám na posouzení soudu, a proto navrhuji vyslechnout znalce v oboru psychiatrie u hlavního líčení,“ řekla Filipová s tím, že stále není zcela přesvědčena o tom, že by byl výpravčí zcela nepříčetný.

Související článek Pouštěl vlaky v Čerčanech na trať nepříčetný výpravčí?