Ve čtvrtek 9. února v jednu hodinu ráno si hlídka vytipovala ke kontrole osobní vozidlo Ford S-Max s francouzskou poznávací značkou. Ve vozidle se nacházelo pět osob rumunské národnosti, tři muži a dvě ženy.

Fenka Daisy odhalila lhář

Na dotaz celníků, zda převáží alkohol, cigarety či jiné zboží podléhající zákazům, řidič okamžitě odpověděl, že ne. Jak ale potvrdila Yvona Matějková, tisková mluvčí Celního úřadu pro Středočeský kraj, vzápětí se ukázalo, že realita byla zcela jiná.

„Na místo byl přivolán psovod se služební fenou Daisy, která je vycvičená na vyhledávání tabákových výrobků. Ta po chvilce označila prostor za zadní řadou sedadel a přihrádku spolujezdce,“ sdělila mluvčí.

Cigarety neměly kolky

Celníci neváhali. Při následné prohlídce auta objevili dohromady 6400 kusů cigaret. Byly schovány na různých místech - pod zadními sedačkami, za zadními sedačkami i v přihrádce u spolujezdce. „Cigarety nebyly opatřeny žádným kolkem. K vlastnictví se přiznal řidič vozidla, který k nim nedoložil žádné doklady. Kontrolovaná osoba dle sdělení cigarety zakoupila v Rumunsku a převáží je do Francie,“ doplnila mluvčí a upřesnila, že únik na spotřební dani byl vyčíslen na částku přesahující 22 500 korun. „Zboží bylo zajištěno a celníci pokračují v dalším vyšetřování,“ dodala Matějková.

A aby toho nebylo málo, padla ještě pokuta. „Lustrací vozidla bylo mimo jiné zjištěno, že kontrolovaná osoba užila zpoplatněnou komunikaci bez úhrady časového poplatku, za což jí byla uložena bloková pokuta ve výši 2000 korun,“ potvrdila mluvčí Celního úřadu pro Středočeský kraj.