Benešovský deník zahájil pátrání 6. dubna a zdánlivě anonymní nepořádník už není neznámý.

Na místě se totiž našla použitá dialýza, přesněji vaky, které pro udržení života potřebují lidé s nemocnými ledvinami.

Že by odpad pocházel z benešovské dialyzační jednotky, odmítl její primář Jaroslav Kopenec. „Veškerý odpad ukládáme do kontejnerů a odváží ho nemocnice,“ řekl lékař a připomněl, že vaky používají při peritoneální dialýze pacienti doma, aniž by museli do nemocnice.

Právě mezi ně mířilo další pátrání. Na místě se kromě vaků našlo také třináct papírových krabic s čárovými kódy, tedy šaržemi.

Mediální zástupkyně společnosti Baxter Jana Čechová, výrobce vaků, přislíbila pomoc a slovo skutečně dodržela.

„Dobrali jsme se k šesti pacientům, kteří z této šarže vaky obdrželi. Určit konkrétně, komu patřily, ty které byly na benešovské černé skládce, ale nedokážeme,“ uvedla Čechová s tím, že i v případě, že by jména firma znala, nemůže je vzhledem k ochraně osobních údajů sdělit médiím. To mohou požadovat pouze policisté a ti by se případem zabývali, jen pokud by šlo o trestný čin. A to se podle velitele benešovských strážníků Luboše Barance, nestalo.

Firma Baxter ale upřesněním okruhu možných viníků neskončila. „Budeme apelovat na onu šestici, jak správně likvidovat použitý materiál. "Uděláme to citlivě, zároveň však účinně. Cítíme to jako svou povinnost,“ dodala mluvčí Jana Čechová.

Zda někdo konkrétní zaplatí likvidaci odpadu, není jisté. Náklady jdou nyní za Technickými službami Benešov. Ty odpad v pondělí 19. dubna sebraly a den na to ho odvezly do nemocniční spalovny.