Mediálně často probíraným loňským případem byl a stále zůstává požár benešovského Obchodního domu Hvězda, k němuž došlo v polovině listopadu. „Tento případ dosud není objasněný, proto ani uzavřený,“ potvrdila policejní mluvčí Barbora Schneeweissová s tím, že v počátcích vyšetřování šlo svým rozsahem spolupráce složek Integrovaného záchranného systému o zcela výjimečnou kauzu.

Dalším závažným případem, kterým se policisté loni zabývali, bylo znásilnění ženy u benešovského vlakového nádraží mladým mužem. Policistům se podezřelého podařilo v krátké době dopadnout a případ nyní spěje k uzavření.

Zajímavý kriminální případ se policistům podařilo vyřešit v samém závěru loňska. Během pátku 3. února 2023 pak podalo Okresní státní zastupitelství v Benešově na návrh policistů obžalobu a případ tím míří k soudu. „Díky rychlému vyšetřování skončil ve vazbě čtyřiačtyřicetiletý recidivista z Divišova. Ten během dvou měsíců okradl osm seniorů z Benešovska, Prahy, Tábora a Tachova,“ připomněla policejní mluvčí.

Muž se ani ne půl roku po propuštění z vězení, v němž byl za krádeže, znovu vydal svou „osvědčenou“ cestou. V době od srpna do října připravil o peníze seniory ve věku 69 až 89 let. Většina z nich přitom už překročila osmdesátku.

„K tomu, aby se dostal do jejich bytu či domu používal tři smyšlené legendy. Vydával za kriminalistu, opraváře topení nebo pracovníka distributora plynu a elektřiny,“ popsala Barbora Schneeweissová kriminálníkovy finty s tím, že pod záminkou odečtu elektřiny, výměny radiátoru nebo kontroly falešných peněz se „pozval“ do bytu či domu.

Tam využíval chvilkové nepřítomnosti domácích k prohledání „tajných“ míst, kam senioři obvykle ukládají hotovost. Tímto způsobem se v oněch osmi případech dostal k částce 560 tisíc korun, což mnohdy také znamenalo, že je seniory připravil o životní úspory.

„Benešovští kriminalisté muže obvinili hned ze tří trestných činů, a to pokračujícího trestného činu krádeže, porušování domovní svobody a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku,“ dodala mluvčí a připomněla ještě, že muži u soudu nyní hrozí další vězení, tentokrát v délce pěti let.,

V prvních měsících loňska policisté z Benešovska ukončili dva zločiny ze samého závěru předešlého roku. Jednalo se o takzvaná „elpíčka“, čili loupežná přepadení. K oběma došlo v pondělí 27. prosince.

„Jednatřicetiletý muž krátce po osmé hodině večer vstoupit do prodejny potravin v Kondraci, kde si nejprve prohlížel regál s pitím, poté odešel a ve chvíli, kdy z prodejny odešel poslední zákazník, se vrátil a pod pohrůžkou namířenou zbraní si na prodavačce vynutil vydání čtyř tisíc korun z pokladny,“ popsala skutek policejní mluvčí.

Na kamerovém záznamu z místa činu pak policisté díky výborné osobní a místní znalosti poznali podezřelého muže, kterého se jim asi po dvou hodinách podařilo vypátrat a zadržet. „Také tento muž byl v minulosti několikrát odsouzen, a to především za krádeže a loupeže a z vězení se vrátil jen před několika málo měsíci,“ potvrdila mluvčí.

Ten samý den, asi hodinu po loupeži v Kondraci, došlo k obdobnému přepadení obsluhy čerpací stanice v Jankově. Tam si lupič přišel na 30 tisíc korun.

Policisté se od počátku zabývali variantou, že spolu oba případy souvisí. Kvůli časové a místní posloupnosti obou loupeží zjistili, že i tu druhou má na svědomí stejný muž. Ten se ale na přepadení žen nepodílel sám. Celou akci připravil spolu se čtyřiačtyřicetiletým komplicem, který ho na obě místa dovezl.