Otázka, na níž by bylo v některých částech roku velice jednoduché odpovědět. Policisté, kteří se vyšetřováním trestných činů v těchto městech zabývají, ale jednoznačný soud odmítají.

„Bylo období, kdy jsme ve Vlašimi vyšetřovali během několika dnů dvě loupeže. Na problém se ale musíme dívat z celkového pohledu,“ je přesvědčený František Havránek, šéf neuniformovaných benešovských policistů.

Když se porovná stejně dlouhé období, například od začátku roku do konce prvního prázdninového měsíce, jsou na tom obě města takřka stejně. Ve Vlašimi je v policejních statistikách jedna vražda, v Benešově žádná. Ve Vlašimi došlo ke dvěma loupežím, obě byly objasněné. V Benešově lotři spáchali ještě o jeden takový skutek více, ale pachatele znají policisté jen jednoho.

Město pod Blaníkem má ale o jednoho úmyslně zraněného méně, než bývalé okresní město. Vlašim zná také jeden případ vydírání. Naprosto stejně jsou na tom obě aglomerace v počtu týraných osob žijících s pachatelem ve společném období.

„Celkově se za těch sedm měsíců stalo v Benešově deset těchto popisovaných trestných činů, objasnili jsme jich šest. Ve Vlašimi to bylo patnáct skutků, ale známe dvanáct pachatelů,“ připomněl Havránek.

Jen pro dokreslení. Na Benešovsku se za sedm měsíců staly tři vraždy. Ta vlašimská zatím není dořešená, práci na ní teď mají znalci v oboru psychologie a psychiatrie.

Další se stala v Týnci. Pachatel útoku nožem je zatím nepravomocně odsouzený na dvanáct let. Poslední mord umístili policisté podle nálezu mrtvoly u dálnice D1 do Čechtic. Obětí se stal český řidič, katanem jeho rakouský zaměstnavatel.