Na začátku března se měl tento recidivista přes rozbité okénko vloupat do zaparkovaného osobního vozidla Renault v ulici U Pivovaru v Benešově. Z vozidla odcizil bundu, doklady a nářadí a majiteli způsobil škodu ve výši 6 tisíc korun. To byl však jen začátek.

Vyměnil zámky

V průběhu března a poté ještě začátkem dubna muž neoprávněně vniknul do bytu bývalé přítelkyně, kde nějakou dobu bez jejího vědomí neoprávněně pobýval. Mluvčí policie Barbora Schneeweissová uvedla, že dokonce vyměnil zámky, aby ženě znemožnil vstup, a vyházel její osobní věci a oblečení z okna na ulici. „Poškozené pak vyhrožoval i újmou na zdraví, stejně tak vyhrožoval dalšímu členu její rodiny,“ sdělila.

Muž se však činil dál. Někdy v době od 25. do 26. březnem vypáčil vstupní vrata a následně i dveře do bytu a dílny v Husově ulici a odcizil odsud věci za téměř 300 tisíc korun. „Jednalo se například o značkové hodinky, zlaté šperky, rybářské potřeby, herní konzoli, oblečení, ale i finanční hotovost. Všechny odcizené věci se benešovským kriminalistům podařilo dohledat a majiteli vrátit,“ poznamenala mluvčí.

Posledním skutkem, který policisté obviněnému přisuzují, je vloupání do budovy divadla v Tyršově ulici. „Násilím se přes uzamčené dveře, jejich částečným vylomením, dostal dovnitř, ale pravděpodobně nenašel nic zajímavého a odcizil pouze jednu lahev sektu. Na poškozených dveřích vznikla škoda přes 12 tisíc korun,“ uvedla Schneeweissová.

S případy pomohli strážníci

Na vypátrání muže se významnou měrou podíleli strážníci Městské policie Benešov. Mimo jiné tomu tak bylo právě v případě vloupání do divadla. Městští policisté si všimli poškozených dveří a rozhodli se místo zkontrolovat. Muž byl ale tou dobou už pryč. „Celou věc si převzali benešovští kriminalisté, kteří nadále spolupracovali s městskou policií, která s dopadením podezřelého muže i v tomto případě významně pomohla. Hlídka strážníků na ulici zpozorovala muže odpovídajícího popisu podezřelého ze zajištěných kamerových záznamů a na místo přivolala benešovské policisty, kteří si muže odvezli k výslechu,“ dodala mluvčí.

Minulý týden pak kriminalisté recidivistu obvinili ze spáchání pokračujícího přečinu krádeže, přečinu nebezpečného vyhrožování, porušování domovní svobody, neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo nebytovému prostoru a poškození cizí věci. Za to mu hrozí i pětiletý trest odnětí svobody. „Z důvodné obavy, že obviněný muž uprchne nebo se bude skrývat, aby se vyhnul trestnímu stíhání a že bude opakovat trestnou činnost, byl obviněný vzat do vazby,“ doplnila mluvčí policie.