Vše se odehrálo v polovině července tohoto roku. Pachatel šestačtyřicetiletou ženu kontaktoval s historkou o hackerech a přesvědčil ji, že jediný způsob, jak může své peníze ochránit, je zaslat je na takzvaný revizní účet. Slíbil jí, že na revizním účtu budou peníze bezpečně uložené a po 24 hodinách se jí opět vrátí. A žena bohužel této lži uvěřila. Své úspory ve dvaceti platbách zaslala na celkem čtyři bankovní účty. Tím to ale nekončilo.

„Pachatel ženu přesvědčil i o tom, aby si v internetovém bankovnictví zažádala o úvěr ve výši 400 tisíc korun,“ sdělila mluvčí policie Barbora Schneeweissová.

Zdroj: Youtube

Že se pravděpodobně stala obětí podvodníka, došlo ženě záhy, proto vše ohlásila policistům. „Těm se podařilo zjistit, že peníze byly převedeny na bankovní účty osob, které byly neznámým pachatelem ,znáborovány’ za tímto účelem a poskytly veškeré údaje ke svým účtům, a to včetně předání jejich platebních karet,“ sdělila mluvčí a doplnila, že z těchto platebních karet pak ukradené peníze v Praze vybral z bankomatů zatím neznámý muž. Celkem šlo o 900 tisíc korun.

Barbora Schneeweissová poznamenala, že i on mohl být pro tyto účely najat a peníze mohl následně předat další osobě. Policisté po něm nyní pátrají a zveřejnili i snímky pořízené bezpečnostní kamerou v bankomatu. „Pokud muže poznáváte, ozvěte se prosím na linku 158 nebo přímo benešovským kriminalistům na telefonní číslo 606 691 232,“ uvedla.

Kriminalisté případ vyšetřují pro podezření ze spáchání přečinu podvodu. „Pachateli hrozí v případě dopadení a prokázání viny až osmiletý trest odnětí svobody,“ dodala policejní mluvčí.

Případy se podobají

Případy internetových podvodů řeší policisté poměrně často. Například na konci září informovali o případu, kdy chtěl muž na internetu prodat komodu. Místo toho přišel o bezmála 300 tisíc korun. Ty i v tomto případě posléze někdo vybral z bankomatů v Praze.

Případ s velmi podobným scénářem a stejným koncem u pražských bankomatů řešili benešovští kriminalisté také v květnu. Tehdy chtěl čtyřicetiletý muž z Benešova na bazarovém portálu prodat kolo. V tomto případě pachatel ukradl sto tisíc korun.