K případu došlo 5. září na odpoledne na třídě Osvobozených politických vězňů v Benátkách nad Jizerou. A nešlo o chvilkový zkrat. Mluvčí policie Barbora Schneeweissová uvedla, že svou oběť si agresoři vyhlédli a nějakou dobu ho pronásledovali. „O chvíli později ho zastavili a požadovali, aby jim vydal peníze. Poškozený u sebe žádné peníze neměl, to jim i řekl a pokračoval v cestě domů,“ upozornila mluvčí.

S tím se dvojice nechtěla smířit. Staršího chlapce pronásledovala dál a opakovaně po něm požadovala peníze. Pronásledovaný se dal na útěk, to mu však nepomohlo. Sedmiletí pronásledovatelé ho napadli. Podkopli mu nohy a napadali ho kopanci a údery do oblasti rukou. Napadenému se nakonec podařilo utéct a schovat se doma.

Věci, které policisté zajistili v rámci akce s krycím názvem Klakson.
Operace Klakson: Policie zadržela dealery, jeden už byl třiadvacetkrát souzený

Po několika dnech policisté zjistili, že agresory byli dva chlapci přímo z Benátek nad Jizerou. Případ kvalifikovali jako trestný čin loupeže, ale vzhledem k nízkému věku pachatelů byl případ odložen. To však neznamená, že hoši vyváznou bez trestu.

„Dítěti mladšímu patnácti let, které se dopustilo činu jinak trestného, lze uložit opatření, kterými jsou například výchovné povinnosti, výchovná omezení, ale také ochranná výchova. Policisté budou uložení takovýchto opatření navrhovat,“ zdůraznila mluvčí policie.

Schůze o bezpečnosti

Nejen kvůli této události se posléze konala schůzka představitelů města, policie, oddělení sociálně právní ochrany dětí a úřadu práce. „Všichni účastníci jednání se jednoznačně shodli, že je třeba proti zhoršující se situaci neprodleně zakročit a přijmout taková opatření, která pomohou rychle a komplexně celou situaci včas vyřešit.  Každá z institucí se v první řadě zaměří na několik zásadních faktorů, které mají vliv na kvalitu života občanů,“ upozornila Barbora Schneeweissová.

Schůze o bezpečnostní situaci v Benátkách nad JizerouSchůze o bezpečnostní situaci v Benátkách nad JizerouZdroj: Policie ČR

Mimo jiné bude podle jejího vyjádření probíhat ještě intenzívnější šetření v případě příjemců nepojistných sociálních dávek nebo podpor v nezaměstnanosti. Hovořilo se také o zapojení neziskových organizací. „A to formou poskytování sociálních služeb komunitního a nízkoprahového charakteru pro neorganizované děti a mládež, která by jim nabídla různou zájmovou činnost, současně i poskytla podporu pro rodiny s dětmi a občany, kteří potřebují odborné sociální poradenství,“ doplnila mluvčí.