Právě 19. dubna 1945 zavraždili esesáci devět amerických letců, kteří seskočili ze zasaženého bombardéru B17G do prostoru cvičiště jednotek SS na Neveklovsku.

Letce zastřelili v zatáčce pod zámkem Konopiště, kde dnes stojí pomník. Jejich těla pak převezli a zakopali pod hnojiště u Váňova statku, dnešní slepičárny Mydlářka na okraji Benešova. Jejich ostatky byly nalezeny až v prosinci 1946 a vyzdviženy a převezeny k důstojnému pohřbení teprve v lednu 1947.

Pachatelé tohoto zbytečného a brutálního činu nebyli nikdy potrestáni a v klidu dožili ve Spolkové republice Německo. Včerejšího pietního aktu se pod Konopištěm vedle představitelů Benešova, jeho veřejnosti a členů vojenských historických klubů, například Jeep club CZ, zúčastnil také zástupce americké ambasády v Praze, plukovník Patrick Sullivan.

Každoročně vyšší účast má pietní akce u pomníku amerických letců na Konopišti. Ta je pokaždé na konci dubna předzvěstí vzpomínek na oběti válek. Po pietním aktu na Konopišti se kolona válečných i novějších jeepů, vydala do centra Benešova.