Druhý strom pak samozvaný dřevorubec v metrové výšce nařízl do jedné čtvrtiny více než metrového průměru kmene. Naříznutý strom tak má nejspíš také své dny sečteny a krajina kousek za Vlašimi přišla o jedinečnou dominantu, jakož i ekologickou a historickou hodnotu.

„Je to brutální zvěrstvo. Ty stromy tam nikomu nepřekážely a ani nikoho neomezovaly. Nechápu člověka, který se dopustil tak nesmyslného jednání,“ odsoudil vandalský čin Marek Lempochner z ČSOP Vlašim a doplnil, že dvojice javorů sloužila mimo jiné také jako důležitý orientačním bod pro ptáky, kteří tu hnízdili.

Byla navíc i jedinečným ekosystémem pro spoustu drobných živočichů.

Vlašimští policisté šetří věc pouze jako přestupek a pachateli tak hrozí jen nízká pokuta v přestupkovém řízení.

„Zahájili jsme řízení na popud operačního střediska v Benešově. Bližší informace o průběhu vyšetřování zatím nemohu sdělit, až po jeho ukončení,“ sdělil zástupce vedoucího oddělení policie Vlašim Miroslav Matoušek.

S takovým postupem však nesouhlasí vlašimští ochranáři. Cenu památných javorů u křížku nelze totiž přepočítávat na pouhou cenu dřeva.

„Ekologická, společenská a historická hodnota stromů je mnohem vyšší a pohybuje se v desetitisících korun. Na výpočet škody existuje jasná metodika. Nejde tedy o škodu na dřevní hmotě, ale ekologickou, historickou a estetickou. Horizont totiž jednou pro vždy přišel o svou dominantu. Důležitý krajinný prvek je pryč,“ vysvětlil Marek Lempochner.

Druhý poškozený javor zatím stojí, ale hrozí jeho pád na vozovku.

„Statika stromu je narušena a i když je reálná naděje na uzdravení zbylého stromu, je už tento vlivem poranění napaden plísněmi a houbami. Do budoucna tak nemá smysl jej na místě nechávat,“ uvedl Lempochner s tím, že efektivnější bude vysadit u křížku nové sazenice.

Hodně naštvaní jsou také letečtí modeláři. Ti mají na pozemku, kde javory stály už desítky let své letiště.

Stromy jim sloužily v letních parnech jako přírodní slunečník. Teď se ale se svými letouny budou muset opékat na sluníčku.

Dokonce se objevilo podezření, že by mohli stát za zničením stromů právě oni.

„To je holý nesmysl, létáme na druhou stranu a stromy nám nijak nepřekáží. Naopak, třicet let jsme si užívali jejich stínu,“ důrazně nařčení odmítl Karel Vencl z klubu leteckých modelářů.

Také vedení vlašimské radnice zaskočil nepochopitelný vandalský čin, při němž olistěný velikán skončil uprostřed silnice vedoucí do Divišova.

Zasahovat tak museli i hasiči, kteří obnovili provoz na frekventované silnici.

Přestože stromy rostly na soukromém pozemku a věcí se nyní zabývá obecní úřad ve Ctiboři, vlašimský starosta doufá, že se věc podaří dořešit s kladným výsledkem a pachatel bude citelně potrestán.

„To musel udělat člověk buď psychicky vyšinutý, nebo úplně opilý. Je to trvalé poškození krajiny. To není jako černá skládka, která se nechá uklidit,“ okomentoval vandalský čin vlašimský starosta Luděk Jeništa.

KAREL CHLUMEC