Nosila je asi rok. „Jak se zuby postupně rovnají, je třeba rovnátka každé dva týdny měnit. Dostala jsem jich plný pytlík, abych si je vyměňovala. Postupně jsem se popracovala až k těm, která jsou rovná jako finální zuby,“ popsala. Po roce ale léčba neskončila. „Na deset let jsem dostala fixační drátek a udržovací rovnátka na noc. Jinak by se mi zuby zase zkřivily. Člověk si na to zvykne,“ dodala jednapadesátiletá žena.

Není zdaleka sama, kdo v dospělosti nad svými zuby začal přemýšlet. Podle aktuálních výsledků průzkumu skupiny Labs1503 je s vyrovnaností a pravidelností svých zubů spokojeno pouhých osmatřicet procent Čechů. Zhruba čtvrtina je vyloženě nespokojena, přičemž asi deset procent z nich uvádí, že rovnátka zvažuje nebo v blízké době začne používat.

V Česku nyní působí přes devět tisíc zubních lékařů.
Češi marně shánějí zubaře. Na ošetření jezdí lidé i přes sto kilometrů daleko

Jak doplnil spoluzakladatel Labs1503 Matúš Valach, jen pět procent nespokojených považuje za překážku vyšší cenu neviditelných rovnátek, bariéru vidí spíš v tom, že ve vyšším věku to už nebudou řešit rovnátky. Ty s celkovou léčbou vyjdou na sto dvacet až sto padesát tisíc korun, což lze mnohdy rozložit do měsíčních splátek. Jiné typy rovnátek přijdou s léčbou řádově na desítky tisíc korun.

Nová legislativa

Většina dospělých si však nově musí zaplatit za jakákoli rovnátka, nejen ta neviditelná. Od letošního roku je totiž ortodontická péče, na základě novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, plně hrazena jen u pojištěnců do jednadvaceti let věku. U dvaadvacetiletých a starších výhradně za předpokladu, že trpí těžkými vadami chrupu.

Podle mluvčího ministra zdravotnictví Ondřeje Jakoba se až během let projeví, zda šlo o efektivní změnu. „Předpokládáme, že povede k očekávanému cíli, kdy pacienti budou ortodontické vady řešit ve věku, kdy to má medicínský význam, nikoliv pouze estetický,“ uvedl pro Deník.

Příspěvky pojišťoven

Jak pro Deník doplnila mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová, bez omezení věku jsou nově všem pojištěncům se závažným onemocněním hrazeny i zámky, kroužky či intraorální oblouk (nevyndávací destička), tedy materiál fixního ortodontického aparátu.

Pojišťovny na rovnátka přispívají i z preventivních programů. Kupříkladu zdravotní pojišťovna RBP dětem a mládeži do osmnácti let přispívá na fixní nebo snímatelné aparátky, včetně průběžných úprav a oprav, až tisíc korun. Stejnou částku poskytuje i Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. U Vojenské zdravotní pojišťovny částka na úhradu fixních rovnátek činí patnáct set korun, u Zaměstnanecké pojišťovny Škoda dva tisíce.

Nová průřezová studie ukázala, jaké části populace mají obecně zdravější zuby. Nejlépe si vedou bohatí a vzdělaní. Ilustrační foto
Překvapivé zjištění: Dětem bohatých rodičů častěji hrozí zubní kaz, tvrdí studie

Až patnáct set korun přispívá dětem a mládeži na fixní i snímatelná rovnátka Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR. „Každý rodič nebo jiný zákonný zástupce může postoupit svůj příspěvek ve výši pět set korun ve prospěch svého dítěte. Dítě tak od obou rodičů může získat navíc až tisíc korun. Na rovnátka tak může celkově získat až dva a půl tisíce korun,“ dodala pro Deník mluvčí Jana Schillerová.

Za nasbírané kredity v rámci bonusové online aplikace VITAKARTA mohou na rovnátka předepsaná lékařem čerpat až deset tisíc korun klienti Oborové zdravotní pojišťovny. „Výše finanční částky závisí na počtu kreditů,“ uvedla pro Deník mluvčí OZP Nicol Lenertová.