Co mám dělat, když mi lékař řekl, že po viróze či angíně nebo po zápalu plic budu kašlat ještě klidně i tři měsíce? Musím chodit do práce, tak jak se kašle co nejdříve zbavit?
Důležité je rozeznat, zda se jedná o kašel akutní, tedy trvající průměrně tři týdny, protože kašel nepřestává obvykle dříve než po dvou týdnech léčby. Nebo zda jde o chronický stav. Kašel trvající déle než čtyři týdny může signalizovat mnohá závažná onemocnění a měl by ho vždy léčit lékař. Může být vyvolán například bronchiálním astmatem, vleklou infekcí dutin či nosohltanu, gastroezofagálním refluxem, čili pálením žáhy a někdy také užíváním léků na vysoký krevní tlak.

close PharmDr. Aleš Novosád z České lékárnické komory. info Zdroj: Foto se svolením České lékárnické komory zoom_in PharmDr. Aleš Novosád z České lékárnické komory.

Dlouho se kašle i po covidové infekci.
Po rozsáhlejším postižení po infekci covid-19 kašel opravdu trvá dlouho a je třeba nechat dýchací cesty dostatečně zregenerovat. Regeneraci podpoříme vitamínem E, popřípadě lze podat volně dostupné přípravky, které napomáhají čištění horních a dolních cest dýchacích. Jedná se především o přírodní produkty, jako je jitrocelový sirup či přípravky s mateřídouškou nebo tymiánem.

Je pro nás, kdo jsme zrovna zdraví, nebezpečný každý člověk, který v našem okolí kašle?
Určitě není. Je důležité soustředit se na další příznaky. Pokud člověk kromě kašle vykazuje známky akutního respiračního onemocnění, jako jsou schvácenost, rýma, pocení a jiné, pravděpodobně bude také ještě stále šiřitelem onemocnění. Jestli se ale jedná o kašel chronický, pacient není pravděpodobně šiřitelem nemoci, proto naše obavy mohou být mírnější. Ovšem dodržování základních hygienických návyků bych doporučoval vždy.

| Video: Youtube

Jak léčit suchý kašel?
Suchý kašel je potřeba co nejdříve utlumit, a pokud je to možné, postupně jej přeměnit na kašel vlhký. Proto je vhodné zvlhčovat jak sliznici nosu, například pomocí mořských vod, tak sliznici krku. Tu můžeme zvlhčovat přirozeně, dodržováním pitného režimu. Dále je vhodné dostatečně větrat místnosti, případně používat elektrické zvlhčovače vzduchu.

Mohu si na suchý kašel koupit něco v lékárně?
Pro léčbu suchého kašle používáme antitusika, což jsou léky na tlumení kašle. U dětí podáváme nejčastěji sirupy nebo kapky, u dospělého pacienta také tablety nebo kapsle. Pokud volně dostupná antitusika nezabírají a kašel přechází v záchvaty způsobující až dušnost, je vždy lepší navštívit lékaře. Nejčastěji předepisovanými léky na tlumení suchého kašle bývají ty s obsahem kodeinu. V případě dušnosti může současně lékař předepsat léky na rozšíření a uvolnění dýchacích cest, takzvaná bronchodilatancia.

A co můžeme dělat s vlhkým kašlem?
Vlhký kašel zpravidla navazuje na suchý kašel a provází zánět dolních cest dýchacích – bronchitidu. V dýchacích cestách se hromadí hlen, jehož vykašlání je potřeba podpořit. K léčbě vlhkého kašle se používají mukolytika a expektorancia. Mukolytika působí na rozvolnění hlenu v dýchacích cestách, umožní jeho zkapalnění, a tím usnadní vykašlávání. Expektorancia poté usnadní vykašlávání hlenu.

Někdy mám pocit, že mne léky na vykašlávání večer hodně dráždí. Co pak?
Kombinovat léky na léčbu vlhkého kašle s těmi na suchý kašel není vhodné. Pokud kašel nemocného dráždí v noci a znemožňuje mu usnout, je možné při denní léčbě mukolytiky a expektorancii použít na tlumení kašle pouze na noc antitusika. K volně prodejným přípravkům pro léčbu vlhkého kašle patří erdostein, acetylcystein, ambroxol, bromhexin či fytofarmaka s obsahem výtažků z břečťanu, tymiánu, mateřídoušky nebo jitrocele. Léky se užívají většinou několikrát denně, speciální, takzvané retardované formy tablet jen jednou denně ráno. Poslední dávku bychom měli užít nejpozději v odpoledních hodinách tak, aby v noci u pacienta tyto léky nepodporovaly nežádoucí vykašlávání a pacient mohl klidně spát. Při léčbě hlenovitého vlhkého kašle je doporučeno kromě užívání léků dodržovat také režimová opatření – pít dostatečné množství tekutin. Vhodné jsou průduškové čajové směsi nebo ovocné šťávy, či minerální vody.

Co když kvůli kašli nemohu usnout?
Především pomůže užívání antitusik a důležitá jsou režimová opatření. Pacienta je třeba dostatečně vypodložit tak, aby tlak hrudní kosti neztěžoval dýchání. Velice důležitý je čerstvý a dostatečně vlhký vzduch v místnosti. A k tomu již zmíněné dodržování pitného režimu, který je rozhodující v přechodu na vlhký kašel.

Jak pečovat o sliznici v krku po respirační nemoci?
Pokud pacient pociťuje mírnou bolest nebo dráždění v krku, je možné použít řadu přírodních pastilek. Jedná se o přípravky se šalvějí - ty se však nedoporučují těhotným ženám, případně s islandským lišejníkem, medem, propolisem nebo mateřídouškou. Vždy je každopádně dobré nechat sliznici přirozeně zregenerovat a zvlhčovat ji.

Mám s kašlem nosit respirátor? Vadí mi, že do něj kašlu a mám ho pak dál připlácnutý na obličeji…
Pokud se pacient vyskytuje ve společnosti lidí, je respirátor základem. Respirátory mají poměrně velký odpor, který ztěžuje prostup vzduchu, takže někteří jedinci mohou mít pocit, že se jim v něm špatně dýchá. V takovém případě lze volit nanoroušku, přes kterou se dýchá snadněji. Důležitá je v obou případech pravidelná výměna, především, pokud pacient pociťuje dýchací obtíže, nebo při nadměrné vlhkosti. Některé nanoroušky lze používat opakovaně a dezinfikovat nebo dokonce prát. Respirátory jsou zpravidla určené k jednorázovému užití.

Jaké bylinné čaje při kašli pomáhají?
Z bylinných čajů se jako nejefektivnější jeví průduškové čajové směsi, které obsahují větší počet bylinek. Pokud bychom se podívali na jednodruhové čaje, na podporu vykašlávání se nejčastěji používá jitrocel, mateřídouška, tymián, černý bez, lípa nebo břečťan.

Jaké jsou varovné signály, že už mám skončit se samoléčbou a vyrazit opět k lékaři?
K lékaři vyrazte, pokud akutní fáze kašle přesáhne tři týdny, případně pokud se ke kašli přidá dušnost, bolest na hrudi, vysoká neustupující teplota nebo se objeví krev v hlenu. Kašel mohou způsobit také některé léky, především na léčbu krevního tlaku – k tomu může dojít v prvních týdnech po nasazení nového léku. Jde o nepředvídatelný nežádoucí účinek a v takovém případě je návštěva lékaře také nutná, aby byl předepsán jiný lék na tlak.