„Je to efektivní způsob, pomocí kterého se dětem rozcvičí a uvolní zatuhlé svaly. Metoda byla původně vymyšlena pro kosmonauty, aby nedošlo ke ztrátě svalové hmoty,“ řekla Deníku spoluzakladatelka nadačního fondu KlaPeto a někdejší politička Kateřina Klasnová.
V současné době metodu využívají i v řadě českých zařízení. Zásadním problémem jsou ale peníze. Čtrnáctidenní pobyt na intenzivním cvičení vyjde totiž asi na šedesát tisíc korun. A pojišťovny ho v drtivé většině zařízení neproplácí. „Aby to mělo nějaký efekt, dítě musí cvičit třeba čtyřikrát do roka,“ upozornila Klasnová.

Zatím jediným českým sanatoriem, u kterého je tato metoda od ledna 2020 proplácena, jsou Klimkovice u Ostravy. „Je to plně hrazená bonifikovaná diagnóza,“ potvrdila Deníku mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová. Podle ministerstva zdravotnictví jde o komplexní intenzivní péči. „Zahrnuje všechny potřebné diagnostické a léčebně rehabilitační postupy,“ řekl mluvčí resortu Ondřej Jakob.
Další zařízení v Česku ale zatím nemají patřičné technické vybavení, které stát pro neurorehabilitace dětí s mozkovou obrnou vyžaduje.
V Česku podle odhadů žije s dětskou mozkovou obrnou téměř deset tisíc dětí do patnácti let a přibližně stejný počet dospělých.

Některé děti mají onemocnění v takovém rozsahu, že nikdy chodit nebudou, výrazný posun ale je, když třeba zahýbají prstem. Jiným cvičení pomáhá postavit se postupně na nohy. To je posouvá k soběstačnosti, aby nekončily v ústavech a do konce života nemusely čerpat sociální dávky.
Dětem s různými handicapy pomáhá zmíněný Nadační fond KlaPeto. Proplácí jim kupříkladu právě neurorehabilitační cvičení ve slovenských Piešťanech, kde tuto metodu pro děti s dětskou mozkovou obrnou a podobnými diagnózami využili jako první. Fond každoročně pořádá výšlap na Sněžku, kam s těmito dětmi přijíždí stovky rodičů.