Rozhodnutí amerického státního dozorového a regulačního orgánu tak výrazně usnadňuje manipulaci s vakcínou, jež mohla být až dosud skladována jen při extrémně nízkých teplotách mezi minus 60 a minus 80 stupni Celsia. Informuje o tom agentura AFP.

"Alternativní teplota by měla pomoci dostat vakcínu na více míst a snížit náklady spojené s její přepravou a uskladněním, což dosud vyžadovalo pořídit zařízení na skladování za velmi nízkých teplot," uvedl Peter Marks, ředitel Centra pro biologické hodnocení a výzkum FDA. Farmaceutické mrazáky běžně dosahují teplot kolem minus 20 stupňů Celsia.

FDA se k tomuto kroku rozhodla poté, co jí společnost Pfizer předložila žádost doloženou výzkumem stability vakcíny za vyšší teploty.

Očkovací látka od společnosti Pfizer je založena na nové technologii, jež využívá molekuly syntetické mRNA (messenger ribonukleové kyseliny) k tomu, aby doručily lidským buňkám genetické pokyny k tvorbě části koronaviru, konkrétně jeho proteinového hrotu. Imunitní systém člověka pak začne s tímto proteinem zacházet jako s cizorodou látkou a vytvoří si proti němu přirozenou obranu v podobě protilátek. Pokud by pak očkovaný člověk přišel do styku se skutečným koronavirem, budou tyto protilátky připraveny jej rozpoznat a zlikvidovat.

Molekuly mRNA jsou kvůli ochraně obaleny částicemi tuku, přesto však degradují rychleji než tradiční vakcíny, a proto vyžadují při skladování přísnější opatření. Po rozmrazení lze lahvičky uchovávat při teplotě dva až osm stupňů Celsia po dobu až pěti dnů.