Alzheimerova choroba se dostala na plátna kin. Spoluautorka scénáře filmu Tancuj Matyldo Nataša Slavíková vtiskla do filmu kus vlastního příběhu. „Maminka nemocí trpěla. Poznali jsme, jak je těžká péče, nedostatečný systém i informovanost,“ prozradila. Nemoc ale podle ní nepřinesla jen smutek. V rodině se semkli, vzali diář a rozplánovali péči.

Naději cítila i představitelka hlavní hrdinky Regina Rázlová, podle které je možné vytáhnout ze života něco krásného i v těžkých chvílích. Zalíbil se jí příběh, který žije plno lidí. „Nebo je to v budoucnu čeká,“ podotkla.

Regina Rázlová o roli ve filmu Tancuj Matyldo. Přečtěte si rozhovor: 

Předpremiéra filmu režiséra Petra Slavíka, který 30. listopadu vstoupil do kin, se nedávno uskutečnila v pražské Rezidenci Jasmín. Příští rok tam otevře centrum následné péče společnosti Penta Hospitals, která je partnerem snímku.

V moderně upraveném prostoru bude 120 lůžek následné péče, bezmála 190 lůžek pro lidi s Alzheimerem či více než dvacet bytů pro seniory se zajištěnou sociální a zdravotní péčí. Lidé tam budou moci docházet i ambulantně.

close Beseda s Reginou Rázlovou v Centru následné péče Praha, které se klientům otevře počátkem roku 2024. info Zdroj: Penta Hospitals zoom_in Beseda s Reginou Rázlovou v Centru následné péče Praha, které se klientům otevře počátkem roku 2024

Jedná se o první centrum daného druhu v Praze. „Jeho vznik předchází hlubším změnám, kterými bude muset do jisté míry v nadcházejícím desetiletí projít celý zdravotnický systém,“ uvedla generální ředitelka Penta Hospitals Barbora Vaculíková. Společnost totiž stárne.

Integrace služeb

Podle náměstka ministra zdravotnictví Václava Pláteníka je v poskytování sociálně zdravotních služeb soukromý sektor napřed. „Centrum Jasmín ukazuje cestu,“ řekl Deníku. Zapotřebí budou podle něj i terénní služby, kdy pečovatelky docházejí do bytů, protože lidé preferují domácí péči.

Ministerští úředníci z resortu zdravotnictví i práce a sociálních věcí proto podle něj pracují na integraci zdravotně sociálních služeb, které příští rok představí. Cílem je, aby klienti dostali, co potřebují.

To, že se prodlužuje délka života, je podle něj skvělý výsledek medicíny. Důležité je ale i to, aby se lidé vysokého věku dožívali v kondici a relativním zdraví. „V budoucnu budou na vzestupu obory jako gerontopsychiatrie nebo rehabilitace, které ke kvalitnímu životu přispějí,“ zmínil Pláteník.

Riziko Alzheimerovy nemoci může výrazně zvýšit životní styl: 

V současnosti podle expertů nějakým typem demence trpí asi 160 tisíc lidí. V roce 2050 jich může být kolem 380 tisíc. Nejčastějším typem je právě Alzheimerova choroba, kdy člověku nefunguje krátkodobá paměť a postupně se mu rozpadá osobnost.

A co dělat při podezření na demenci? „Nejprve by pacient měl navštívit svého praktického lékaře,“ řekla mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová. Ten ho po rozhovorech, vyšetřeních a testech případně doporučí vyšetřit neurologem, psychiatrem, geriatrem či endokrinologem.

Penta Investments je majitelem společnosti VLM vydávající Deník.