Z prázných PET lahví dokážou kutilové vyrobit neobyčejně velké množství předmětů – nálevky, pořadače, hračky, šperky i šperkovnice, dekorativní předměty, dárkové krabičky, vázy a dokonce i taburety. Mezi nejvděčnější výrobky však patří květináče, truhlíky nebo zavlažovací pomůcky pro květiny. A jsou nadšenci, kteří si sestavili dokonce PET skleník.

Upcyklace je proces přeměňování odpadového materiálu nebo nepotřebných produktů v nové materiály či produkty lepší kvality, pro zlepšení hodnot.

„Plastové lahve jsou příjemným materiálem k recyklaci, protože jsou průhledné a pružné a lze je snadno a rychle přeměnit na různé užitečné předměty do domu,“ píše web Architecture Art Designs.

Květináče a truhlíky z PET lahví můžete umístit na zahradu, pergolu, na balkon, nebo jimi zkrášlit holou zeď. Jejich výroba je velmi jednoduchá a při jejich výzdobě můžete popustit uzdu fantazii buď své nebo svých dětí.

Rostliny v zajíčcích a kočičkách

PET lahve se vyrábějí v různých velikostech, takže je možné zvolit si rozměr budoucího květináče a stejně tak i tvar, protože existují láhve kulaté a hranaté. Na výrobu PET květináče potřebujete jen ostrý nůž, případně barvy, štětce a další věci na jeho ozdobení.

Plastový květináč ve tvaru prasátka:

Zdroj: Youtube

Láhev zbavte etikety a umyjte. Stanovte si, jak vysoký má být květináč, a v této velikosti odřízněte spodní část petky. Do dna můžete navrtat nebo propíchnout několik drenážních otvorů.

Kdo chce udělat radost dětem, může nožem vytvarovat okraje láhve. „Mezi nejoblíbenější nápady na design květináče z plastových lahví patří vyřezávání do zábavných tvarů zvířat, například koček nebo zajíců. Vystřihněte je tak, aby připomínaly tvar zvířátek a krásně je namalujte,“ radí web Magic Bricks.

Samozavlažovací systém lze vyrobit i pomocí PET láhve
Rychlá výroba samozavlažovacího květináče: Stačí vám obyčejný kus provazu

Vnější stranu vyřezaného plastového květináče můžete nastříkat barvou ve spreji a po zaschnutí pomalovat akrylovými barvami. Ti šikovnější mohou k ozdobení použít decoupage neboli ubrouskovou techniku, pěkně vypadá i květináč jednoduše omotaný jutovým provázkem.

Kdo se zdobení vyhne a poctivě přizná, že má květiny v uřezané petce, také nic nezkazí.

Na truhlíky použijte pevnější plast

Z plastové lahve můžete velmi jednoduše vyrobit také truhlík. Je lépe vybrat si láhev dvoulitrovou a z pevnějšího plastu. Pak ji stačí zbavit etikety, umýt, položit a do její střední části vyříznout obdélníkový otvor. Velikost si určíte podle toho, jaké rostliny chcete pěstovat. Pokud chcete mít truhlík závěsný, připevněte na oba konce láhve silnější jutové provázky, za které ji pak zavěsíte. Pozor, víčko na láhvi musí zůstat.

Pupkovec jarní. Oslavte příchod jara s netradičními exoty!
Stop jarní nudě. Pusťte si do zahrady něco extra

Vyřezaným otvorem do láhve nasypte hlínu a zasaďte sazenice. Jestliže je truhlík vyrobený z kulaté PET láhve a vy jej nechcete zavěsit, ale položit, je nutné jej podepřít nebo obložit například kameny, aby se nepřeklopil. Pokud je vyroben z láhve hranaté, tato starost odpadá.

Samozavlažovací květník

Zajímavou vychytávkou je také samozavlažovací květináč z PET lahví. K jeho výrobě potřebujeme dvoulitrovou plastovou láhev, umytou a bez etikety, knot nebo silnější bavlněnou šňůrku, případně tkaničku do bot, větší hrst kamínků, nůžky a vrtačku.

Plastovou lahev si položíme a v půli přeřízneme. Uprostřed víčka provrtáme díru tak velkou, abychom jí mohli protáhnout knot nebo šňůrku. Ve vnitřní části víčka ji zabezpečíme uzlem, aby nepropadávala. Víčko našroubujeme, horní část láhve otočíme hrdlem dolů, naplníme zeminou a zasadíme do ní rostlinu.

Zdroj: Youtube

Do spodní části láhve nasypeme kamínky, aby měla větší stabilitu, nalijeme do ní vodu a umístíme na ni osazenou horní část tak, aby byl knot ponořený ve vodě.

Skleník z PET lahví

Z PET lahví samozřejmě nejde vybudovat klasický skleník, ale je možné z něj vytvořit něco jako „PETník“, který rostlinám nabízí téměř stejné výhody. Sestává z dřevěné nebo kovové konstrukce se stěnami a stříškou vyplněnými PET lahvemi.

Nadšenci, kteří do toho šli, si výsledek chválí. Kromě jiného je určitě těší, že jim k jeho pořízení stačilo výrazně méně peněz. „Skleník z plastových lahví má kromě minimálních nákladů mnoho výhod. Je samozavlažovací, protože dešťová voda může pronikat mezerami mezi lahvemi, zvyšuje teplotu uvnitř o 10 stupňů Celsia, dává vám možnost velmi chytrým způsobem recyklovat lahve a v neposlední řadě je velmi levná i jeho případná oprava,“ vypočítává výhody web Green Optimistic.

Zdroj: Youtube

Zřejmě nejtěžší je sehnat dostatečný počet PET lahví. Na skleník o velikosti asi 2,5 x 1,5 metru a se střechou v hřebeni vysokou nejvýš 2,5 metru bude potřeba přibližně 1500 dvoulitrových plastových lahví bez etiket i víček a s odříznutým dnem. Do jejich shánění je dobré zapojit přátele a je také nutné vymyslet, kde sbírku lahví uskladnit.

Na skleník v zahradě je potřeba jednoduchá konstrukce, tedy kostra domečku se stříškou a dveřmi, ukotvení, podlaha nebo něco na podepření konstrukce a přiměřeně dlouhé tyče, na které se navlékají PET láhve, aby vytvořily kompaktní plastový válec. Tyče s petkami se pak těsně vedle sebe vertikálně připevňují na konstrukci. Pokud někde vznikla příliš velká škvíra, může se překrýt bublinkovou fólií.