Od začátku letošního roku se v Zoo Praha narodilo nebo vylíhlo dohromady 272 mláďat. Malé savce, ptáky i plazy si v mnoha případech mohou návštěvníci prohlédnout ve venkovních expozicích. Ať už se jedná o klokany obrovské a rudokrké v Darwinově kráteru, želvy pardálí ve skalním labyrintu Afriky zblízka nebo o surikaty u Afrického domu. 

Zoo Praha vypustila koně Převalského na louce v lokalitě Dívčí hrady.
Koně Převalského se prohánějí na Dívčích hradech. Zoo prosí: Ničím je nekrmte!

Mezi nejzajímavější mláďata, která přišla na svět teprve nedávno, patří týden o kousek starý tapír jihoamerický, který se narodil doslova, než bys řekl švec, mezi dvěma kontrolami jeho matky, samice Taluen.  Malý tapír ale nemůže vyrazit ven bez přípravy. Na intenzivní sluneční záření a venkovní teploty si musí zvykat pomalu a opatrně. 

Někdo může na sluníčko opatrně, někdo vůbec

To malý pekari Wagnerův je vidět venku ve společnosti vzorných rodičů a dalších členů skupiny celý den. Pohlaví čerstvě narozeného pekariho budou chovatelé znát zhruba za tři týdny. „Jde o osmé mládě tohoto ohroženého druhu v Zoo Praha,” uvedl kurátor kopytníků Jan Mengr. 

Peníze za vydražené kamínky jsou určeny na pomoc vybrané zoologické zahrady a posílají se přímo na její účet.
Netradiční pomoc zoologickým zahradám: Malované kamínky vybraly 600 tisíc

Problémy s pobytem venku nemají ani dvě čtrnáctidenní mláďata jeřába mandžuského. Zkušení rodiče Amálka a Albert se o ně navíc skvěle starají. Třikrát denně dostávají míchanici a hmyz, který jim rodiče nosí na špičce zobáku, odkud ho mláďata sezobávají. Přestože ve své domovině jsou symbolem dlouhověkosti, patří mezi nejohroženější druhy ptáků s celosvětovou populací kolem tří tisíc jedinců. 

Ne všichni si ale mohou užívat jarního sluníčka. Některé přírůstky musí zůstat v péči chovatelů v zázemí. Jde například o želvy Smithovy, kakadu palmového, nosály bělohubé nebo trichy orlí. 

Eliška byla druhá nejstarší žirafa v Evropě

I život v zoo ale má své stinné stránky. Radost z chovatelských úspěchů ve čtvrtek zkalila smutná událost. Za asistence veterináře odešla žirafa Eliška. V úctyhodném věku 25 let a sedmi měsíců byla druhou nejstarší žirafou v Evropě. Z devíti mláďat, která porodila, v Praze zůstává její pětiletá dcera Anna. 

Britský přírodovědec a popularizátor vědy sir David Attenborough
Inspiroval tisíce lidí, umí být ale i kontroverzní. David Attenborough slaví 95

Eliška přišla na svět v pražské zoo jako v pořadí 36. žirafí mládě v roce 1995. „Chovatelé si jí cenili jako velmi klidného a spolupracujícího zvířete, které vůči nim nikdy neprojevovalo agresi. Ba naopak. Eliška jim pomáhala při navykání stáda na nové situace a vracívala se pro žirafy, které se při večerním zavírání „zapomněly“ ve výběhu,” zavzpomínal na Facebooku ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.