Už během čtvrtka zaznamenali chovatelé, že Bikira je unavená a příliš jí nechutná. Také si všimli, že nehýbá levým loktem. Následovala prohlídka videozáznamů, zda nedošlo k nějaké potyčce či jinému incidentu, které by její zvláštní chování vysvětlily.  

Už téměř pět měsíců bude mladému samci orangutana sumaterského Pustakawanovi, zkráceně Kawimu.
Malý orangutan v pražské zoo se má k světu. Na průzkum už si troufá i bez mámy

Nic mimořádného se ale neudálo, a tak se musely jako důvod jejích nesnází vzít v potaz možné následky prodělaného onemocnění covid-19. V pátek se stav gorilí samice přes nasazenou léčbu zhoršil natolik, že byla uvedena do celkové anestezie a převezena do veterinárních prostor zoo. 

Vyrostla v gorilí školce

Tam vyšetření ukázala, že krvácí do břišní dutiny. Následovala operace, při níž bylo zjištěno, že Bikira má krvácející natrženou stěnu žaludku (pravděpodobně následek poranění) s enormním množstvím krevních sraženin a krve v dutině břišní. Vzhledem k masivní ztrátě krve byla situace neřešitelná a Bikira přes veškerou možnou lékařskou péči uhynula tři hodiny po výkonu. 

Zdroj: Youtube

Bikira, svahilsky „panna”, se narodila v roce 1995 v zoologické zahradě v Amsterodamu. Útlé mládí však strávila v „gorilí školce" v zoo v německém Stuttgartu, kde žila ve společnosti dalších gorilích mláďat, o něž se z mnoha důvodů nemohly postarat vlastní matky.  

Lachtan Gaston v pražské zoo
Slavné zvířecí útěky: Lachtan skončil v Německu, opice na věži

Možná, že lidská výchova byla důvodem proč nějakou dobu po svém příjezdu do Prahy v roce 2010 nabízela skrze mříže pochoutky nejen chovatelům, ale také ostatním gorilám. Po celý život byla asi díky tomu i mimořádně přátelská a mírná.