Protože se od pondělka do škol vracejí – byť v omezeném režimu – žáci prvního stupně i část předškoláků, začne opět jezdit většina autobusů, jež jsou v jízdních řádech označeny poznámkou, že jsou v provozu ve dnech školního vyučování. Ve středních Čechách se jedná o část školních spojů na příměstských i regionálních autobusových linkách, v hlavním městě pak o téměř kompletní zprovoznění školních linek v číselné řadě 251–275; s výjimkou linky 263. Od pondělka bude v hlavním městě také posílen provoz autobusové linky 112, která přiváží návštěvníky pražské zoo od stanice metra Nádraží Holešovice. Otevřena totiž může být také zoologické zahrada.

Od příštího víkendu zahájí sezonu také pravidelné rekreační vlaky Českých drah i KŽC Dopravy, povětšinou vyjíždějící z Prahy do oblíbených rekreačních oblastí v různých koutech středních Čech i za jejich hranicemi. Obyčejně většina z nich jezdívá od posledního víkendu v březnu do sklonku října, ale právě kvůli korononavirovým omezením byl start sezony odložený. Stejně jako i loni.

Od soboty 17. dubna mají jezdit Cyklohráček, zaměřený zejména na rodiny s dětmi a cyklisty, stejně jako vlaky Český ráj, Kokořínský rychlík, Rakovnický rychlík i Posázavský motoráček a posilové sezonní vlaky do oblasti středního Posázaví mířící z Prahy na Vrané nad Vltavou, Čerčany a Zruč nad Sázavou či Dobříš. Výjimku představuje Lužický rychlík na trase Praha–Mikulášovice, který poprvé vyjede až v neděli 18. dubna; o den se opozdí kvůli výluce mezi Bakovem nad Jizerou a Bezdězem. V úseku Praha–Beroun se změna dotkne také běžné příměstské linky S7: o víkendech tam budou opět jezdit delší vlaky s větší kapacitou díky spřažení dvou elektrických jednotek CityElefant.