Vedení kraje chce navíc hledat inspiraci v minulosti: je na čase rozpomenout se, jak zásobování vodou řešili v éře své vlády komunisté. „Nová koncepce počítá s obnovením vodních zdrojů, které se po roce 1990 přestaly využívat,“ potvrdila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Propojování a obnova se mají stát zásadním receptem pro žíznící kohoutky. S budováním nových vodních nádrží se nepočítá.

Obnovit vodní zdroje, které se využívaly před rokem 1990, označuje za účelné i náměstek hejtmanky s kompetencí pro oblast životního prostředí a zemědělství Miloš Petera (ČSSD). „Někde sice byla zanedbaná jejich ochrana, ale to je relativně snadno řešitelné – a hlavně levnější než budování zcela nových kapacit,“ připomněl politik, který má mimo jiné chemicko-technologické vzdělání a dlouholetou praxi z vedení společnosti Vodovody a kanalizace Nymburk.

Problémů nicméně nebude málo. V ochranných pásmech někdejších vodních zdrojů například chybí kontrola zemědělského hospodaření. Zavádění nových omezení pro zemědělskou výrobu by se navíc jistě nesetkalo s pochopením (jak před časem ukázal masivní odpor proti návrhu úřadů – nakonec staženému – na zpřísnění opatření v okolí vodárenské nádrže Švihov na Želivce). A třeba ve Všetatech byla v ochranném pásmu vodního zdroje dokonce založena skládka.

Památník Karla Čapka ve Staré Huťi
Oslavy století samostatnosti: v hospodě, na kolejích i ve vzduchu

Je také třeba mít na paměti, že zásobování Středočeského kraje pitnou vodou je úzce provázáno s Prahou; z velké části závisí na dodávkách z úpraven vody u Želivky, u Káraného a také v pražském Podolí (ta nyní slouží hlavnímu městu především jako rezervní zdroj pitné vody pro případ výpadku dodávek z ostatních úpraven, nicméně se zde počítá s modernizací a zvýšením výkonu).

Vodárenské plány ve středních Čechách zahrnují mimo jiné záměr na výstavbu vodojemu v Roztokách nebo Horoměřicích; významný je také vodojem Kopanina, u něhož je potřebné posílit napojení na Podolí. Chystají se také úpravy technického řešení provozu v Jesenici, kam bezmála 52kilometrovým štolovým přivaděčem přitéká samospádem voda z Želivky. Další plány počítají s posilováním vodovodního potrubí – a v některých lokalitách také s dobudováním rozvodů.

Zásobování středních Čech pitnou vodou:
- veřejné vodovody: voda pro 90 procent obyvatel
- z toho skupinové vodovody zásobují 80 procent obyvatel, 10 procent připadá na malé obecní systémy

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje

Ocenění pro středočeského vítěze srovnávacího hodnocení Město pro byznys přijel ve čtvrtek převzít do Prahy starosta Benešova Petr Hostek (ČSSD). Pomyslné stupně vítězů doplňují ještě Brandýs nad Labem-Staré Boleslav a Příbram.
Nejlepší podnikatelské prostředí v kraji potvrdil výzkum Benešovu