Dům ve skutečnosti nehořel, ale od žhavého popela skutečně málem vzplanul, plyne z informací Ladislava Holomčíka z centrály středočeských hasičů. „Událost se obešla bez zranění osob, neboť všech pět obyvatel domu bylo včas evakuováno. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že jde o požár přístavku o rozměrech 4 x 10 metrů, kde bylo uskladněno především dřevo,“ upřesnil Holomčík skutečnou situaci. S tím, že požár se podařilo zdolat dvěma vysokotlakými proudy. 

Už ve 13.41 mohli hasiči začít balit vybavení. Na své základny se pak vrátily všechny jednotky – ovšem s tím, že místní dobrovolné jednotce byla ještě nařízena podvečerní kontrola požářiště.

„Příčinou vzniku požáru byla nedbalost při manipulaci se žhavým popelem,“ konstatoval Holomčík. Upozornil, že v topné sezoně jde o častou chybu. A za chyby se platí: vyšetřovatel hasičů událost vyřešil na místě uložením pokuty.

Bez finanční sankce se neobešel ani sobotní požár v Sázavě na pomezí Benešovska, Kutnohorska a Prahy-východ. K požáru balkonu v prvním patře rodinného domu tam profesionální jednotka z Uhlířských Janovic a dobrovolné sbory ze Sázavy a Stříbrné Skalice pospíchaly tři hodiny po poledni – a i v tomto případě sehrál hlavní roli nehlídaný popel. Horký popel vysypaný do papírové přepravky a odložený na balkon. Škody naštěstí zůstaly omezeny na deset tisíc korun. Hořící dřevěné obložení se podařilo rychle uhasit – a zabráněním dalšímu šíření požáru uchránit dům za milion. 

Když máme ten sváteční čas, vyměřil vyšetřovatel kutnohorských hasičů Jaromír Brzák i mírnější „sváteční“ pokutu: spravila to pětistovka. Jindy by nedbalost zřejmě přišla na víc.

„Lidé jsou velmi neopatrní a myslí si, že když je venku zima, popel hned vychladne,“ varoval zkušený vyšetřovatel. Opak je podle něj pravdou – a žhavé kousky vymetené z popelníku se dokonce dokážou zachovat jako časovaná bomba. „Popel může způsobit požár i po několika dnech, takže v žádném případě nepatří ani do plastových popelnic nebo kontejnerů,“ upozornil Brzák. A jedním dechem zdůraznil, že je také nepatřičné smíchat popel s komunálním odpadem či dalšími hořlavými materiály. 

Zkušenosti hasičů však upozorňují i na další nebezpečnou souvislost, která by zřejmě každého hned nenapadla. Popelnice bývají často postavené v různých přístřešcích nebo u zdí domů, které jsou zateplené polystyrenem – a ten hoří nejen velmi dobře, ale také rychle.