Vnést zelená témata do krajských voleb chce také Strana zelených, jež to o víkendu ohlásila na svém sjezdu v Ústí nad Labem. S tím, že postoj ke klimatické krizi musí podle mínění straníků být hlavním tématem parlamentních voleb v roce 2021 – a už letošní krajské volby by se měly stát jakýmsi předznamenáním.

Zvlášť ve středních Čechách jsou přitom ohlasy celostátních témat mezi krajskými politiky poměrně běžné. Stejně jako dopady sporů na celostátní politické scéně. Už proto, že řada krajských lídrů zastává významné posty i na celorepublikové úrovni (a také ve středních Čechách bydlí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš).

V Ústí nad Labem bylo rovněž zvoleno nové předsednictvo strany, v němž jako výrazná tvář figuruje mimo jiné starostka Mníšku pod Brdy Magdalena Davis, jež se stala spolupředsedkyní; bioložka, která dosud byla 1. místopředsedkyní strany. Prvním poselstvím předsednictva v novém složení je sdělení, že činnost vlády v tématu klimatické krize považuje za nedostatečnou – a právě to se prý má změnit ve sněmovních volbách v roce 2021. Zelení počítají s tím, že se zaktivizují hlavně mladí lidé, jestliže se jedná zejména o jejich budoucnost.

Už letošní krajské volby by se podle představ účastníků sjezdu měly stát předobrazem těch sněmovních, chystaných na příští rok. Shodli se současně, že klimatická krize dopadá zejména na regiony – a příležitost k jejich transformaci a modernizaci se nabízí právě v krajských volbách.

Přispět k tomu chce svým působením i nové vedení Strany zelených – spolupředsednická dvojice Magdalena Davis a Michal Berg. Ten se nechal slyšet, že ve stranické politice nastává úplně nová éra, kdy lidé „mohou zapomenout na vše, co o Zelených vědí“ – zjevně jde tedy o rozluku s historií reprezentovanou třena jmény někdejších předsedů Matěje Stropnického, dnes spolumajitele zámku v Osečanech na Příbramsku, či nejnověji Petra Štěpánka z Prahy 4.

„Našim cílem je, aby volby v roce 2021 byly o nejdůležitějším tématu současnosti, tedy o klimatické krizi,“ zdůraznil Berg. Davis připomněla, že oba spolupředsedové mají zkušenosti ze zahraničí – a chtějí navázat na úspěchy zelené politiky jinde v Evropě.

„Po tématech týkajících se klimatu a životního prostředí je ve společnosti obrovská poptávka a jiné politické strany ji rozhodně nemají jako nejvyšší prioritu. To mají pouze Zelení,“ uvedla Davis. Nepochybně se budou snažit uplatňovat tuto filozofii v regionech, kde žijí: Davis na Praze-západ a Berg na Vsetínsku.

Političtí protivníci mohou zřejmě namítnout, že jakkoli je problém oteplování skutečně palčivý, ta nejzásadnější role kraje je přece jen trochu jiná: zajistit peníze na dopravu, silnice, pro rozvoj regionálního zdravotnictví, školství… A nasnadě se zdá být i předpokládané odpověď: voliči svým rozhodnutím ukážou, co je pro ně tím nejzásadnějším.