Mnozí podnikatelé je darovali dobrovolníkům, kteří nyní pomáhají ostatním, lidem šijícím roušky či například složkám integrovaného záchranného systému sídlícím v jejich okolí. A hotelová skupina CPI Hotels se pochlubila tím, že čerstvé potraviny z uzavřených restaurací věnovala především dětským domovům.

ONLINE ke koronaviru najdete ZDE

Spolupráci s dalšími partnery chválí v té souvislosti Jakub Velen z její centrály. Podle něj hotelový řetězec věnoval dětským domovům potraviny v celkové hodnotě více než 80 tisíc korun. „V Praze a okolí pomohl s distribucí Nadační fond Chance 4 Children,“ připomněl Velen cesty do domovů v Klánovicích nai pomezí Prahy a Středočeského kraje či v Ledcích u Smečna; „v ostatních regionech darovaly hotely potraviny vybraným dětským domům po vlastní ose.“

Obchodní ředitelka Patricie Rosenbergová připomněla, že tento nadační fond je dlouhodobým partnerem – a ocenila pohotovou spolupráci. „Jsme rádi, že všichni dokázali rychle spojit síly a zareagovat na aktuální situaci tak, že potraviny, které byly původně připraveny pro naše hotelové hosty, teď poslouží dětem – nebo pacientům,“ zmínila i další využití: v nemocnici.

Na jinou cestu, jak dostat jídlo k potřebným, a to tak, aby se alespoň prostřednictvím své platební karty mohli zapojit i lidé, kteří zůstávají doma, upozornil Martin Bořil z agentury Lesensky.cz, jenž připomíná zcela novou možnost koupit seniorům, lidem bez domova a zdravotníkům něco k snědku přes aplikaci Nesnězeno. A ujalo se to. „Za prvních 24 hodin uživatelé přes aplikaci koupili jídlo za sto tisíc korun,“ shrnul víkendovou zkušenost.

Aplikace, jejímž původním posláním je zachraňovat před vyhozením pokrmy, které restaurace neprodaly, a nabízet je zájemcům levněji, reagovala na nynější karanténní opatření a spolupracujícím restauracím umožňuje prodávat i beze slev – tedy vlastně v podobném cenovém režimu, v jakém pochoutky z restaurací zprostředkovává třeba rozvážková služba Dáme jídlo.

Nová funkce mobilní aplikace Nesnězeno, nazvaná Daruj DOBROty, umožňuje lidem koupit za stovku něco k snědku skupinám lidí, které by chtěli podpořit; dovoz už zajistí provozovatel aplikace. „Uživatelé nekupují konkrétní jídlo pro sebe – místo toho vybírají, komu na jídlo přispějí,“ řekl Lukáš Strnadel z vývojářského studia Futured, které aplikaci vytvořilo.

Spoluzakladatelka Nesnězena Michaela Gregorová připomněla, že uživatelé mají na výběr: za stovku lze koupit jídlo seniorům, lidem bez domova a zdravotníkům – tedy skupinám lidí, které současná situace citelně zasahuje. „Zdravotníci v těchto dnech jedou na dvě stě procent a už jim docházejí síly, senioři jsou zase izolovaní a bojí se vycházet. Ve složité situaci jsou i lidé, kteří jsou na ulici a jsou odkázáni na pomoc ostatních,“ konstatovala Gregorová.

A jak se darované jídlo dostane ke konkrétním strávníkům? V případě bezdomovců přes diecézní charity či sociální podnik Pragulic (který za běžných okolnosti nabízí v metropoli prohlídky s bezdomovci v roli průvodců), k seniorům díky spolupráci s nadačními aktivitami jako jsou Ježíškova vnoučata – či v hlavním městě i Breakfaststory či Seniorem s radostí. Také ve vztahu ke zdravotníkům je pomoc cílena hlavně na hlavní město – ale rovněž na Moravu. „Jsme domluveni s koordinátory v Praze v Motole a Na Homolce – a také s mediky z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci,“ upřesnila Gregorová.

close Koronavirus v Česku info Zdroj: Deník zoom_in