Konec bez náhrady

Záchytek je ve středních Čechách málo, a tak do nich lidé putují i ze vzdálených regionů. Deník to zaznamenal na Benešovsku, kde podnapilý muž vyváděl natolik, že lidé přivolali policii. Stačilo pak upozornění, že pokud své chování nezačne kontrolovat, bude následovat cesta do Kolína – a dotyčný se skutečně zklidnil.

Platnost tohohle zaklínadla však od silvestrovské noci vezme zasvé. Zrušení městské záchytky (která se loni starala o 165 osob a předloni o 266) k 31. prosinci odsouhlasili kolínští zastupitelé. Středočeský radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk (ANO) marně zdůrazňoval, že provoz vnímá jako veřejnou službu města svým občanům i obyvatelům spádové oblasti. „Kraj přispívá ročně částkou 1,3 milionu korun – a je připraven tak činit i nadále,“ uváděl s tím, že s podporou kraje lze počítat i dál. „Stejně tak, jak tomu je v případě Mladé Boleslavi, kde naopak předpokládáme posílení,“ poznamenal Bezděk.

Právě Boleslav má končící zařízení v Kolíně z valné části nahradit. Že tam budou jezdit s opilci, potvrdili Deníku Martina Fejfarová z kolínské policie i ředitel strážníků Viktor Prokeš. Naděje radního Bezděka, že Kolínští své rozhodnutí přehodnotí, vzaly zasvé – stejně jako plány na přemístění do krajské nemocnice v Kutné Hoře.

Málo, říká policie

To, že od příštího roku bude v kraji zajišťována tato služba zbývajícími záchytkami v Mladé Boleslavi a Příbrami plus speciálními lůžky v nemocnici v Kladně, v pondělí Deníku potvrdily Helena Frintová a Nicol Lenertová z krajského úřadu. Předpokládá se, že to postačí. Ostatně – jiné kraje většinou mají záchytku jedinou. Výjimkou jsou Moravskoslezský kraj se čtyřmi zařízeními a Ústecko, kde už sedmým rokem nemají žádné.

Opačného názoru je ředitelství středočeské policie. To vnímá jako problém už současné rozmístění záchytek, řekl Deníku mluvčí Pavel Truxa. „Není dostačující – a náš ředitel Václav Kučera o tom jedná s krajským úřadem,“ konstatoval.

To, že by záchytku mohly nahradit cely na policejních stanicích, jak by asi leckoho napadlo, přitom nepadá v úvaru. Deníku to potvrdila Martina Fejfarová z kolínské policie. „Osoba, která je zjevně pod vlivem návykové látky, tam může být umístěna pouze se souhlasem lékaře, který rozhodne, zda je pobytu v cele schopna,“ upozornila.

Že cesta na záchytku může být daleká, bude od příštího roku platit ještě víc než dosud. Už nyní se také stává, že lidé, kteří se opili, někdy končí i na běžných lůžkách v nemocnici – a až zkušenost ukáže, zda se to bude dít častěji.

Záchytné stanice ve středních Čechách
Středočeský kraj v současnosti zajišťuje na svém území zdravotní, protialkoholní a protitoxikomanickou záchytnou službu:
- v Mladé Boleslavi prostřednictvím Oblastní nemocnice Mladá Boleslav, a. s., nemocnice Středočeského kraje
- v Příbrami prostřednictvím Centra sociálních a zdravotních služeb města Příbram – příspěvkové organizace města
- v Kolíně prostřednictvím Záchytné stanice města Kolín – město se však rozhodlo činnost k 31. prosinci ukončit a padly i plány na přestěhování záchytky do Kutné Hory
- v Oblastní nemocnici Kladno, a. s., nemocnici Středočeského kraje, prostřednictvím takzvaných expektačních lůžek v rámci centrálního urgentního příjmu (zde se sleduje stav pacientů, kteří nebyli umístěni přímo na odborné oddělení, s možností poskytnout akutní péči)

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje