V úterý 18. února bylo v Kostelci nad Černými lesy na pomezí Prahy-východ a Kolínska slavnostně otevřeno nové výjezdové stanoviště Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje. Základnu tam záchranka nyní má v nově zrekonstruovaném městském domě v ulici K Jatkám – a změnu si ředitel středočeských záchranářů Jiřím Knor nemůže vynachválit.

„Stávající prostory byly už naprosto nevyhovující z pohledu zázemí – a byly ekonomicky nevýhodné,“ připomněl problémy v původních prostorách, které záchranáři rádi opustili. Nejen kvůli stavu kanalizace, který Knor označil slovem „katastrofální“, ale i další souvislostem: výpadkům elektřiny, vodě prosakující střechou, nedostatečné tepelné izolaci zvyšující náklady na provoz…

Oceňuje proto, že se podařilo zajít řešení, přičemž chválí jak přístup radnice, reprezentované starostkou Janou Havelkovou (TOP 09), tak krajského radního pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Roberta Bezděka (ANO). Město, které vlastní i objekt s někdejším sídlem kostelecké posádky, zajistilo nejen nově upravené prostory, ale také zpevněnou plochu pro parkování sanitky i s osvětlením a elektrickými vraty. Nájemní smlouva počítá s tím, že zde záchranáři budou působit do července příštího roku. Pak se chystá stěhování do vlastních prostor.

Stěhování do vlastního

Právě v Kostelci se našel vhodný pozemek ve vlastnictví kraje, kde záchranáři chystají vybudování nové výjezdové základny s využitím kontejnerového modulárního systému. V případě, že se tohle řešení osvědčí, chtějí s podobnou výstavbou pokračovat. Cílem je stěhovat výjezdová stanoviště „do svého“ (a to právě díky modulární výstavbě umožňující nejen rychlé zbudování, ale i snadné budoucí rozšiřování) v celém kraji, aby záchranáři získali vyhovující prostory s přijatelnými náklady na provoz.

close Výjezdová stanoviště zdravotnických záchranářů ve Středočeském kraji. info Zdroj: ZZS Středočeského kraje zoom_in

Vedle pěti stanovišť, jejichž provoz zajišťují smluvní partneři (krajská záchranka spolupracuje s Asociací samaritánů ČR a společností Trans Hospital Plus) provozuje Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje 38 základen, z nichž ve vlastních objektech je nyní devět; ostatní působí v nájmu. Část z nich by ředitel Knor chtěl přestěhovat. Nebude to ale hned: dál se má plánovat zhruba po vyhodnocení ročních zkušeností s užíváním modulárního kontejnerového systému v Kostelci (kde se se stavbou také teprve začne).

V plánu je řada změn

Radní Bezděk chce navíc zhodnotit i samotné rozmístění výjezdových stanovišť včetně případných úprav této sítě. „Z mého pohledu je nutné do budoucna průběžně aktualizovat rozmístění stanovišť vzhledem k možným změnám v síti zdravotnických zařízení, počtu obyvatel kraje a s tím narůstajícím počtem výjezdů sanitek záchranné služby,“ sdělil Bezděk Deníku.

S dodatkem, že jeho cílem je dosáhnout co nejkratších dojezdových časů – a také co největší míry využití majetku kraje k umístění základen záchranářů. „Předpokladem je taktéž i mnohem užší propojení mezi jednotlivými složkami integrovaného záchranného systému, jakož i samotná spolupráce mezi nemocnicemi a zdravotnickou záchrannou službou,“ zdůraznil Bezděk.

Výjezdová stanoviště zdravotnických záchranářů
- Benešovsko: Benešov, Vlašim, Votice, Vranov
- Berounsko: Beroun, Hořovice, Zdice
- Kladensko: Kladno, Slaný (smluvní)
- Kolínsko: Český Brod, Kolín
- Kutnohorsko: Čáslav, Kutná Hora, Uhlířské Janovice, Zbraslavice, Zruč nad Sázavou
- Mělnicko: Kralupy nad Vltavou (smluvní), Mělník, Neratovice
- Mladoboleslavsko: Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště
- Nymbursko: Lysá nad Labem, Městec Králové, Nymburk
- Praha-východ: Brandýs nad Labem, Kostelec nad Černými lesy, Říčany, Zdiby
- Praha-západ: Davle (smluvní), Hostivice, Jesenice, Mníšek pod Brdy (smluvní), Roztoky, Řevnice (smluvní) + Zbraslav na okraji Prahy (smluvní) + Slapy-Ždáň (sezonní stanoviště vodní záchranné služby)
- Příbramsko: Březnice, Dobříš, Krásná Hora nad Vltavou, Příbram, Sedlčany
- Rakovnicko: Nové Strašecí, Rakovník, Roztoky u Křivoklátu

Zdroj: Zdravotnická záchranná služba Středočeského kraje