„Ombudsman potvrzuje, že na základě zjištění z návštěvy domova podal trestní oznámení na poskytovatele této sociální služby. Až do uzavření šetření nebude poskytovat žádné další podrobnosti,“ uvádí na svém webu. Trestní oznámení ohlašuje podezření ze spáchání skutku takové závažnosti, že jej lze kvalifikovat jako trestný čin.

Ombudsman odkazuje na článek

Něco však úřad ombudsmana přece jen naznačuje. Domov pod lípou je zmíněn v tiskové zprávě „Špatné zacházení s lidmi s postižením v zařízeních sociálních služeb má i systémové příčiny, varuje ombudsman“, která přímo odkazuje na nedávno publikovaný článek týdeníku Respekt. Jeho obsah shrnuje ombudsman Stanislav Křeček do několika slov, která znějí tvrdě: informuje o případech týraných, a dokonce i usmrcených klientů několika zařízení sociálních služeb. Byť se text zveřejněný 20. listopadu zevrubněji věnuje případům z jihu Čech, ombudsman Křeček, který nyní otevírá téma systémových pochybení v oblasti sociálních služeb, upozornil speciálně na to, že Respekt výslovně zmiňuje i Domov pod lípou. S odkazem na to, že v rámci říjnové kontroly čtyři ze současných i bývalých zaměstnanců domova pod podmínkou anonymity upozorňovali nejen na sprosté nadávky personálu vůči klientům, ale i na fyzické násilí: bití proutkem, gumovým hadem nebo lžící; dokonce na zamykání v zimě na balkoně.

Ilustrační foto
Falešný zdravotník pomáhal pacientům přes dva roky. Padělal doklady o studiu

Sám ombudsman podrobnosti případu nekomentoval. Obecně zdůrazňuje: „Lidé s těžkým mentálním a kombinovaným postižením jsou velmi zranitelní. Často jsou zcela odkázaní na péči okolí. O to závažnější je zjištění, že jsou vystavováni nepřijatelným situacím v místě, které by pro ně mělo být bezpečným domovem. To je naprosto nepřípustné.“ V souvislosti s domovem v Lipníku pouze potvrzuje, že po říjnové kontrole přímo na místě bylo podáno trestní oznámení – a věc je nyní v rukou policie.

Ředitel domova Aleš Kobliha Deníku potvrdil, že pozvání policejního orgánu k takzvanému podání vysvětlení už dostal – a policie obvolává i další zaměstnance. O čem má vypovídat, však podle svých slov netuší. „To nařčení je vykonstruované,“ zdůraznil svůj pohled na věc: nic špatného se v domově neděje a nedělo. Připouští však, že zatím nemá informace o tom, co je pracovníkům domova vytýkáno. Kontrola byla v Lipníku 6. a 7. října – a zprávu o jejím průběhu domov dosud nedostal. Když se po ní pídil, úřad veřejného ochránce práv sdělil, že ještě není hotová. „Nevíme ani, co stojí v trestním oznámení. Snažíme se zjistit, co se vlastně děje. Čekáme, co se dozvíme od policie,“ konstatoval Kobliha.

Záběry z 12. dílu třetí řady seriálu Případy 1. oddělení.
Případy 1. oddělení: Proč zemřel řidič Sazky a kdo se (zatím) trestu vyhnul

Ten je nyní ředitelem mimo službu. S krajským radním pro oblast sociálních věcí Martinem Hrabánkem (ODS) se domluvil, že kvůli uklidnění situace nastoupí na časově prozatím blíže neohraničenou dovolenou. Tedy přesněji: týden volna měl nyní předem naplánovaný; na dovolené pak zůstane. Jak to bude dál a do kdy setrvá mimo kancelář, se teprve ukáže: podle vývoje situace. Ředitele Koblihu aktuálně zastupuje sociální pracovnice Petra Dobešová. Jejím úkolem je nejen zajišťovat běžný chod zařízení, ale také dohlížet na aktuální stavební práce. Jde o projekt zateplení objektu, spojený i s instalací tepelných čerpadel a fotovoltaické elektrárny za 10,8 milionu korun.

Konkrétní zpráva se připravuje

Kraj poslal na místo inspekci a situaci dále řeší. Podle Hrabánka i slov hejtmanky Petry Peckové (STAN) v posledních dvou letech, kdy zastávají své funkce, nedorazila žádná stížnost ani podnět, který by dával tušit, že by snad mělo být něco v nepořádku. Ani hejtmanství nemá od úřadu veřejného ochránce práv bližší informace k aktuálním zjištěním. Jak domov, tak kraj dostanou zprávu o závěrech kontroly, až bude hotová, uvedla mluvčí ombudsmana Markéta Bočková. Potvrdila, že ji úřad připravuje – nicméně sepsání s potřebnou dokumentací dokazující vyvozované závěry nějakou dobu vyžádá. Už to ale nemá dlouho trvat. Zřejmě by ji domov i kraj mohly dostat spíše „k Mikuláši“ než „od Ježíška“ – hotová by měla být počátkem prosince.

On-line nákupy
Zloději líčí pasti. Zneužívají prémiové SMS a touží po platebních kartách obětí

V obecné rovině ombudsman Křeček sděluje: „Těší mě, že se při návštěvách zařízení pravidelně setkáváme i s příklady dobré praxe, motivovaným personálem a vedením domovů. Nesmíme se ale přestat snažit o zlepšení podmínek těch, kteří v dobrém prostředí nežijí. To, že některé lidi nevidíme, protože jsou v zařízeních, neznamená, že nejsou. Naopak. Měli bychom se o to víc zajímat, jak je podpořit, aby i oni vedli kvalitní život. I veřejná diskuze o těchto problémech přispívá k tomu, aby lidé s postižením přestali být neviditelní.“ Dá se očekávat, že na tato slova bude Středočeský kraj reagovat vysláním vlastních kontrol do pobytových zařízení sociálních služeb i upozorněním jejich ředitelů, aby problematice věnovali patřičnou pozornost.