Včetně těch profesionálních – právě z oken autobusu je totiž dobře vidět i do kabin tahačů kamionů – a lze také pořídit videozáznam, díky jehož existenci pak odpadnou zbytečné diskuse. Nedovolené telefonování za volantem (a o to šlo v rámci akce koordinované mezinárodní organizací Tispol především), je pak jasně prokázané.

„Prioritně se policisté zaměřovali na věnování se řízení vozidla, zejména na zákaz držení záznamových a hovorových zařízení během jízdy,“ potvrdila policejní mluvčí Veronika Čermáková. S tím, že stranou pozornosti však nezůstaly ani další prohřešky. Ve středních Čechách se do této akce zapojilo přes tři sta příslušníků dopravní a pořádkové služby, dálničních oddělení a odboru služby dopravní policie z krajského ředitelství.

Nějaký problém měl bezmála každý čtvrtý ze zastavených řidičů. Celkem policisté zkontrolovali 2685 vozidel, přičemž odhalili 601 přestupků. Z nich 556 vyřešily pokuty uložené na místě, a to v celkové výši 204 600 korun; v průměru to tedy „spravily“ necelé čtyři stovky. Zbylých 45 řidičů čeká správní řízení.

| Video: Youtube

Telefonování za jízdy bez použití handsfree policisté v kraji odhalili u rovných 90 řidičů. „Dalších 11 se nevěnovalo řízení jiným způsobem: například tím, že si četli noviny nebo se během jízdy dívali na televizi nebo DVD,“ upozornila Čermáková na odhalení, jež by leckdo spíše než za pravdu považoval za šoférské báchorky.

Vůbec nejčastějším prohřeškem se však stalo nepoužití bezpečnostních pásů. „Tento přestupek spáchalo 142 kontrolovaných. Celkem 139 z nich policisté vyřešili na místě příkazním řízením a tři přestupci budou řešeni ve správním řízení,“ uvedla Čermáková konkrétní čísla. K těm se ještě řadí čtyři případy nepoužití dětských autosedaček.

Také špatný technický stav vozidel se počítal na desítky – jednalo se o 73 případů. Čtrnáct osob za volantem nedokázalo při kontrole předložit řidičský průkaz. Vlastně jich bylo celkem 16 – dva lidé ale usedli za volant bez toho, že by „papíry“ vůbec vlastnili. Po devíti bylo odhalených provinilců, kteří se nemohli prokázat dokladem o zaplacení povinného ručení a kteří vyjeli na zpoplatněnou dálnici bez dálniční známky.

Požití drog odhalili policisté u sedmi řidičů, alkohol pod jedno promile, tedy ještě na úrovni přestupku, u šesti. Pět účastníků silničního provozu chybovalo na železničních přejezdech, čtyři řidiči nákladních aut porušili povinnosti plynoucí ze zákona o silniční dopravě. „Pokutováni byli ale i chodci, a to ve dvou případech. Policisté také vypátrali jednu osobu v celostátním pátrání,“ doplnila Čermáková celkovou bilanci akce.