„Nadchnou jak děti, tak dospěláky,“ slibuje. „Moc dobře víme, že aby se společný den vydařil, musí se bavit komplet celá rodina. Na místech, která jsme vybrali, to nebude problém,“ uvedla za tým krajské turistické centrály.

I když slibuje trojici letních výletů, jedna z destinací zní poněkud mrazivě. Monínec. Místo proslavené jako středočeská základna zimních sportů, které se navíc nachází v oblasti jižně od Prahy označované jako Česká Sibiř. Bílá zima zde podle slov Dlouhé skutečně nabídne spoustu zážitků – avšak ani v ostatních ročních obdobích nuda na Monínec nepatří. „Součástí areálu je Aktivity park, kde na lanové dráze prověříte svoji zdatnost, na kuličkové dráze si užijete spoustu legrace – a smích vás zajisté neopustí ani při psích kusech na trampolínách,“ láká Dlouhá k rozmanitému vyžití. S dodatkem, že pokud bude opravdu vedro, lze si návštěvu zpestřit osvěžením na vodní skluzavce. Milovníkům jízdy na kole pak doporučuje nejen místní bikepark, ale i cyklostezky v okolí areálu.

Přímo létem vysloveně sálají zážitky u Želivky, kde stojí za návštěvu Včelí svět a Vodní dům. Obojí lze najít v Hulicích, v blízkosti hráze přehrady Švihov. Včelí svět nabízí poučení při procházení vnitřkem obřího úlu, kde si každý může na dotykových monitorech naťukat, co ho zajímá. Nebo poslechnout, jak to v úlu šumí. Pohrát si v expozici umožní i Vodní dům, a to nejen ve venkovním „mokrém“ areálu, kde si každý může vyzkoušet, jak fungují čerpadla, mlýnky či hráz. Nechybí třeba akvária plná ryb a rostlin, zvukové zážitky nabízené zurčící vodou – ale dokonce ani ty chuťové: vodní bar nabídne poznání, že každá voda chutná úplně jinak. Děti určitě zaujme výroba mraků – nebo zkoumání světa pod hladinou pomocí mikroskopu. A mimochodem – pro poučení se tu chodí i na záchod!

Do třetice aktuálních tipů na výlety nabízí Dlouhá návštěvu Zooparku Zájezd – rodinné zoo, která návštěvníkům umožní vyzkoušet si, že práce chovatelů je pořádná makačka. „Jestli máte vy i vaše děti pro strach uděláno, můžete si vyzkoušet krmení obyvatel zdejšího terária, kde mají mimo jiné největší kolekci chameleonů na světě. Nebo vás víc zajímá život vznešených sokolů? Pak si musíte vyzkoušet práci sokolníků,“ vybízí, že nejlepší je aktivně se zapojit přímo do místního dění. Menším dětem zase doporučuje návštěvu kontaktního koutku s domácími zvířaty a Ušákova s největším druhem králíka na planetě…