Nabídka je míněna zcela vážně. „Aby se vše co nejlépe připravilo, resorty nyní zjišťují, jaké samosprávy mají zájem stát se co nejdříve chytrými městy,“ vysvětlila v pátek Štěpánka Filipová z ministerstva průmyslu. S tím, že pokud starostové a starostky (či případně jiní radní) mají chuť se přidat, mohou se přihlásit prostřednictvím internetového formuláře; ten je dostupný například prostřednictvím odkazu. Lze si to promyslet, ale není radno váhat dlouho. „Termín pro vyplnění formuláře, což je první předpoklad účasti v soutěži o testování 5G sítí, je 30. září,“ upozornila Filipová.

Vlastní soutěž ministerstva vyhlásí na podzim. Města a obce, jež v ní uspějí, se pak mohou těšit na to, že jim stát umožní vyzkoušet si aplikace navázané na 5G technologie. Jde o nově vyvíjené systémy například v oblasti chytré dopravy, bezpečnosti či digitálních aplikací pro občany, vysvětlil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Hovoří přitom o velké příležitosti pro rozvoj regionů a dosažení toho, aby se lidem lépe žilo. Tomu mají napomáhat moderní informační a komunikační technologie, jejichž optimální využívání v rámci konceptu Smart Cities (tedy chytrých měst) se hledá díky spolupráci radnic, odborníků, akademické i podnikatelské sféry.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) je přesvědčena, že právě chystaná soutěž ukáže, jak mohou nové technologie přispět k rozvoji měst a obcí a ke zvyšování kvality života jejich obyvatel. „Ať už jde o dojíždění za prací či do škol, trávení volného času, kvalitu místního prostředí nebo dostupnost veřejných služeb,“ nabídla konkrétní příklady.

Může se nicméně přihodit, že z přílivu možností bude některý z představitelů radnic maličko zaskočen. Stát totiž v souvislosti s budováním 5G sítí přichází s nabídkou testování podobných vymožeností, jaké nedávno radnicím představoval kraj ve spolupráci s Českými radiokomunikacemi, avšak s využitím sítě IoT pro takzvaný internet věcí – s tím, že tam lze uplatnit senzory vybavené baterií s životností v řádu let. Tak co by se nakonec jevilo výhodněji, když už pokrok nezastavíme? A budou existovat aplikace užitečné pro řízení obce, které by byly schopny spolupracovat s oběma systémy?

To aby se jeden začal detailněji zajímat o technické podrobnosti… Pak se ukáže, že to nejsou rozdílné věci, ale vlastně jde pořád o totéž. A je tu jedinečná příležitost: být u zrodu nové éry.

Připravované 5G sítě

- Cílem je posunout internet na podstatně vyšší úroveň; zvýšit rychlost přenosu dat i dostupnost prostřednictvím takzvané konvergence (sjednocování) mobilních a pevných sítí
- 5G sítě zajistí plošnou dostupnost datových služeb, vysokorychlostní komunikaci s pohybujícími se objekty a nabídnou také vysokorychlostní pevné připojení
- Přínosem 5G sítí je zhruba desetinásobné zvýšení přenosové rychlosti, podstatné snížení doby odezvy či schopnost sítě komunikovat s obrovským množstvím zařízení (až jeden milion na kilometr čtvereční)
- Předpokládá se, že díky 5G sítím nakonec připadnou na jednoho uživatele stovky zařízení, přičemž chytrý telefon pouze jedním z nich; v obrovských počtech budou fungovat čidla, snímače – avšak připojit rovněž lze regulační prvky, přístroje i stroje
- Na 5G sítích je postaven koncept internetu věcí, Průmyslu 4.0, Smart Cities, autonomních vozidel, virtuální a rozšířené reality, 360stupňových videí se současným snímáním obrazu ve všech směrech či holografických telefonátů a projekcí; tyto technologie má provázet i používání umělé inteligence

Zdroj: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR