Jeho cena byla pouhých čtyřicet tisíc korun.

Řeč je o vysavači spadaného listí, cigaretových nedopalků či psích exkrementů, který už několik dní čistí ulice Benešova.
Stroj, který se loni v létě stal středem  zájmu představitelů Benešova stál zhruba 400 tisíc korun. Měl velice zdařilý design, tím, že byl elektrický, splňoval i požadavky na minimální hlučnost, a lidově řečeno nesmrděl.

Jedinou nevýhodou byl jeho výkon. Proto se město v polovině října loňského roku rozhodlo si stroj na desetidenní zkušební dobu zapůjčit a zjistit, zda bude či nebude vyhovovat. V záloze byl totiž ještě ten samý, ale motorový.

„Dělá se s ním dobře, ale je slabý. Sebere maximálně suché listí a cigaretové nedopalky. Ale mokré papírky nebo psí exkrementy to nevysaje,“ postěžoval si tehdy zaměstnanec TS Josef Litaj, který dostal vysavač na zkušební dobu na starost.

„Vysavač jsme zatím nekoupili, ale plánujeme jeho elektrickou verzi pořídit na jaro letošního roku,“ uvedl v lednu Tomáš Podhola.

Už několik dní mohou lidé potkávat v ulicích Benešova vysavač spadaného listí, cigaretových nedopalků a psích exkrementů.
Nejde o stroj v hodnotě zhruba čtyři sta tisíc korun, který zamýšlelo město koupit, ale o daleko levnější verzi, která podle slov Bohumila Rataje, ředitele Technických služeb Benešovu zastane tu samou práci.

„Dneska s tím uklízeli naši pracovníci náměstí, ve středu autobusové nádraží a Jiráskovu ulici,  a musím říct, že jsme zatím velice spokojení,“ pochvaloval v pátek krátce před polednem pomocníka ředitel TS s tím, že se jedná o čtyřtaktní benzínový motor,  který není tedy tak hlučný jako třeba motorová pila nebo křovinořez.

„Má velice dobrý tah. Dokáže bez problémů vysát mokrý papír, psí exkrementy a dokonce i drť. I když tam už je to trochu obtížnější,“ pokračoval ve výčtu kladů Rataj.

Velkou předností stroje bezesporu  jeho nízká cena, ale i skladnost a manipulace s ním. Je možné ho převážet v osobním autě a ve chvíli, kdy se popelnice naplní, víko s motorem se lehce odpojí a odpad se vysype do sběrného vozu.

Jak uvedl Bohumil Rataj, podobný stroj, jehož váha je 25 kilogramů je možné vidět i v ulicích Prahy, Loun nebo třeba Litoměřic.