Má pomoci šetřit: energie, náklady i lidskou práci, přičemž právě nový projekt má pracovníky postrčit k tomu, aby se zamýšleli nad tím, co je možno zlepšit. Nabídnout motivaci. „Jde o podobný systém, který se osvědčil v soukromém sektoru – a přináší řadu efektů včetně ekonomických úspor,“ poznamenal radní pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu a sportu Martin Draxler (ANO).

Projekt s celkovými náklady vyčíslenými na deset milionů korun, z nichž 9,5 milionu hodlá kraj získat z dotace, má tři části, upozornila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „První se týká energetického managementu, tedy efektivnějšího hospodaření s energií v rámci krajského úřadu. Druhá část má za cíl rychlejší zavádění inovací v rámci úřadu – a úkolem třetí části je automatizace a robotizace procesů, u kterých to je možné,“ upřesnila.

Roboty jako ve fabrice kraj ve svých kancelářích montovat nemíní – nicméně zautomatizovat některé činnosti by prý možné bylo. V rámci elektronické agendy. Jde například o zpracování žádostí o různé příspěvky, pro jejichž rozdělování jsou stanovena jasně daná pravidla bez kritérií hodnocení. „Typově může jít například o kotlíkové dotace nebo aktuálně poskytované půjčky živnostníkům,“ nabízí příklady radní Draxler, jenž míní, že automatizace zpracování žádostí by měla vyřizování agendy zrychlit.

Projekt Efektivní region se však nemá omezovat jen na budovu krajského úřadu. Zahrnuje totiž i systém centrálního hospodaření s energiemi, který se má dotýkat všech objektů kraje – především tedy těch, v nichž působí jeho příspěvkové organizace. Znamená to zavádění certifikovaných systémů hospodaření s energií a vytvoření energetického managementu i tam.