Prozatím bylo všechno v pořádku, mohl konstatovat preventista územního odboru středočeské policie pro Prahu-venkov: Jih Zdeněk Chalupa, který vyšlápl na obhlídku náhodně vybraných rekreačních objektů v chatových osadách poblíž Jílového u Prahy, Kamenného Přívozu a Pohoří. „Během kontroly více než šesti desítek objektů nebyly nalezeny žádné stopy, které by nasvědčovaly tomu, že by se někdo pokusil do nich vniknout – či je jiným způsobem poškodil,“ shrnul Chalupa výsledek.

Obezřetnost je však na místě, protože čert nikdy nespí – a zloději také ne. „Od počátku letošního roku za období devíti měsíců policisté zaevidovali 69 případů vloupání do rekreačních chat,“ připomněl Chalupa k situaci v rajonu.

Majitele rekreačních objektů proto ještě před příchodem zimy upozorňuje, že by měli odvézt do bezpečí všechny cennější věci, které rozhodně není radno nechávat v chatách přes zimu. Připomíná také mechanické zabezpečení, které dokáže budit respekt už na pohled. „Bytelné dveře opatřené dokonalým bezpečnostním zámkovým systémem, uzamykatelné okenice, vstupní dveře a okna osazená ochrannou mříží jsou překážkami, které mohou zloděje odradit,“ podotkl Chalupa.

A jedním dechem upozornil i na rozmach elektronických zabezpečovacích systémů. Je nicméně pravda, že všímavý soused, s nímž má majitel rekreačního domku dobré vztahy, může být v řadě situací užitečnější než alarm posílající upozornění na mobil.

Stávají se i případy, že nezvaní návštěvníci nepřicházejí jen hledat kořist, která by se dala obratem ruky prodat, ale někdy se v chatě zabydlí a po nějakou dobu ji využívají, upozornila Markéta Johnová z mělnické policie.

„Když pak dojdou zásoby, nerozpakují se vloupat do dalších chat v okolí. Každé takovéto vloupání negativně působí na psychiku majitelů, protože jim byl narušen pocit soukromí – a s tímto pocitem se mnohdy vyrovnávají hůře než s ukradenou věcí nebo poničeným vnitřním vybavením,“ poznamenala. S tím, že naděje na dopadení pachatelů těchto vloupání nebývá podle statistik vysoká – zvlášť když oznámení často přichází i se značným odstupem.

V souvislosti se zazimováním rekreačních objektů Johnová upozorňuje, že je žádoucí dobře uklidit vše, co by pachatel mohl využít k vloupání do chaty: žebříky, krumpáče, sekery, železné tyče…

Pravidelné kontroly

I na Mělnicku policisté každoročně v zimním období pravidelně kontrolují chaty – a pořádají také několik preventivně pátracích akcí s nasazením většího počtu policistů a s využitím psovodů se služebními psy či vrtulníku s termovizí. I tak Johnová radí, že je vhodné dohodnout se se sousedy na pravidelných kontrolách chat a chalup. Včetně občasného odklizení sněhu, aby bylo zřejmé, že na místě bývá někdo, kdo se stará.

Pokud již k vloupání došlo, Johnová radí před příjezdem policie nevstupovat dovnitř a neuklízet nepořádek. To by snadno vedlo ke zničení nebo znehodnocení stop, které na místě zanechal pachatel – a jsou mnohdy jediným důkazem, že konkrétní člověk byl na místě.

Jak zabezpečit na zimu chatu či chalupu

- Odvézt všechny cenné věci – a zejména ty, ke kterým máte citový vztah; pokud odvézt nejdou, učinit vše, aby nemohly být odcizeny

- Vypnout elektřinu, zavřít hlavní uzávěr vody

- Odvézt zásoby potravin (včetně alkoholu) a neumožnit tak případnému pachateli, aby se na místě zdržoval déle

- Uzavřít okna a okenice, uzamknout kůlny, sklepy a podobně

- Pořídit si soupis věcí, které zůstanou na chatě či chalupě, včetně výrobních čísel, případně si pořídit fotografie těchto věcí

- Před odjezdem se ubezpečit, že je uklizeno a pod zámkem všechno nářadí (krumpáče, motyky, žebříky, různá páčidla…); cokoli, co může pachateli usnadnit vloupání

- Pokud je instalováno elektronické či jiné zabezpečení, nezapomenout je při odchodu aktivovat

- Pro vlastní klid je dobré chatu kontrolovat – nebo se dohodnout se sousedy, kdy a kdo přijede na kontrolu více chat

Zdroj: Policie ČR