Tištěnou verzi si zájemci mohou vyzvednout ve středočeském infocentru v centru Prahy, na adrese Husova 21; lze si však stáhnout i elektronickou variantu, připomněla za krajskou turistickou centrálu Linda Dlouhá. Z počítače i z mobilu se k ní lze přímo dostat třeba prostřednictvím odkazu 1url.cz/@filmovamista – nebo se „proklikat“ na webu strednicechy.cz.

Brožura, kterou tým krajské turistické centrály připravil ve spolupráci se Středočeskou filmovou kanceláří, jež je její součástí, nabízí putování po místech známých z plátna v kině, z obrazovky, monitoru či displeje milovníkům pohádek, komedií i dramat. Umožňuje vydat se po stopách vzniku nejen 16 oblíbených českých snímků, ale i osmi ze zahraniční produkce – přičemž nechybí jak stručné přiblížení děje, tak i přímo popis míst, kde se odehrávaly populární scény.

„Jako bonus přidává Středočeská centrála cestovního ruchu medailonky osmi osobností filmového průmyslu, které pocházejí ze středních Čech,“ připomněla Linda Dlouhá. „A nechybí ani tipy na výlety v okolí hlavního dějiště vybraného filmu, které zjednoduší plánované cesty do kraje,“ upozornila, že u filmů zážitky nekončí.

Cestování ve filmových stopách doporučuje ředitelka krajské turistické centrály Zuzana Vojtová jako zajímavé zpestřením výletu rodinám s dětmi, ale s dětmi, ale i partám dospělých. „Rozmanitost středních Čech láká filmaře již celá desetiletí, a proto se často stala hlavním motivem na pozadí dějové linie,“ připomněla.

S upozorněním, že středočeská krajina již vytvořila kulisy pro více než dvě stovky filmů a seriálů. „Jejich zmapování by vydalo na knihu – proto jsme se rozhodli popsat alespoň některé z těch nejzajímavějších,“ uvedla Vojtová k aktuální novince. A její další slova jsou přímo pobídkou: „Díky naší brožuře cesta po stopách oblíbených trháků nikdy nebyla snazší.“

Filmové tipy Středočeské centrály cestovního ruchu

- Teorie tygra – hořká komedie režiséra Radka Bajgara: celá řada středočeských míst

- Bylo nás pět – šestidílný dětský seriál: Kouřim, nedaleký skanzen, zámek Radim

- Ostře sledované vlaky – oscarový snímek, který natočil Jiří Menzel: Loděnice, kde se dnes na nádraží nachází Museum trati a Ostře sledovaných vlaků.

- S čerty nejsou žerty a Princezna se zlatou hvězdou – pohádky: Průhonice s tamějším zámeckým parkem

- Ať žijí duchové! – česká hudební pohádka: Krakovec

- Připomenutí zahraničních snímků: Spiderman, Mission: Impossible, Anthropoid

Zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu