Peníze ovšem kraj dostane zpět, zdůraznil náměstek hejtmanky s kompetencí pro oblast financí Gabriel Kovács. Jde totiž o akci hrazenou z evropských peněz – z Operačního programu potravinové a materiální pomoci.

Bezplatně najíst dostane bezmála osm set dětí z rodin v hmotné nouzi z pěti desítek středočeských školek, základních škol i víceletých gymnázií, které se do projektu přihlásily. V mateřinkách na děti čeká jedno hlavní jídlo plus dvě jídla doplňková včetně pitného režimu; školáci pak budou moci společně se spolužáky vyrazit do jídelny na oběd, i když jim rodiče jídlo nezaplatili, připomněla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „Zaplacení oběda není finanční podporou rodin, ale přímou podporou dětí,“ zdůraznila, že rodiče peníze vůbec nedostanou do ruky.

Při hlasování byla podpora jednoznačná: padesát hlasů pro, nikdo proti – jen tři z přítomných se zdrželi hlasování. Předchozí rozprava zastupitelů ale naznačovala, že ne všichni projevují úplné nadšení; výhrady mají třeba k administrativní náročnosti. Ta se nezamlouvá například Martinu Kupkovi (ODS). „Je to projekt Evropské unie; podmínky měnit nemůžeme,“ upozornila Jaroslava Němcová (ANO). Připomněla, že nic nezmohla, ani když byla ministryní práce a sociálních věcí.

Ne všem rodičům ale hrdost dovolí nabídku bezplatného stravování pro své děti přijmout, potvrdil Václav Melša (KSČM) dřívější ohlas zaznamenaný Deníkem. Zmínil případ, kdy učitelka oslovila maminku – a neúspěšně. „Ta ji poslala k šípku,“ konstatoval. Zařazení mezi „sociálně slabé“ je pro někoho těžké skousnout. Za to, že se dostaly do problémů, se občas stydí matky samoživitelky, osvětlila odmítavý postoj Věra Kovářová (STAN).

Radní Zdeněk Seidl (ČSSD) připomněl zkušenost, že projekt vyvolává i negativní reakce: děti do něj zapojené nazývají ostatní jako „socky“. V tom případě jde ale o chybu dospělých, naznačil Vít Rakušan (STAN). Systém je podle něj nastaven tak, že by se děti vůbec neměly dozvědět, komu ze spolužáků platí jídlo rodiče a komu nikoli.

„Tristní zjištění,“ komentoval stranický kolega ze STAN Petr Halada údaj o tom, kolik rodičů svým potomkům jídlo ve škole neuhradí. Připomněl přitom další davy zapojené do programu Obědy pro děti. V tomto případě jde podle něj o 6992 dětí.

Nabídka v rámci projektu Obědy do škol:- Pro předškoláky: jedno hlavní jídlo a dvě jídla doplňková včetně pitného režimu po celou dobu pobytu v mateřské škole
- Pro žáky základních škol (včetně odpovídajících ročníků víceletých gymnázií): oběd, kterým se rozumí polévka nebo předkrm, hlavní chod, nápoj, případně doplněk (salát, dezert, kompot nebo ovoce)

Zdroj: Krajský úřad Středočeského kraje