Na nějaký ten soudek ostatně může dojít i ve skutečnosti. Přinejmenším v Hořovicích, kde se na Starém zámku chystá celodenní program, v souvislosti s nímž se sbíhají sliny už nad jeho názvem: Zámecká zabijačka. Prohlídky Muzea Hořovicka a galerie Starého zámku doplní vystoupení šermířů i staropražské písničky – a chybět nabudou ani typické pochoutky z pašíka. Jakož i něco k zapití.

Také veselici na Berounsku, ale trochu jiného charakteru, nabídne v sobotu hrad Točník. Tamější oficiální zahájení turistické sezony si na oficiality zrovna nepotrpí (loňští návštěvníci si jistě pamatují, že největšími celebritami byli zámečtí medvědi Agáta a Martin) – a díky divadlům, rytířům i soutěžení i osloví zvláště děti. Od 15 hodin však nebude chybět ani poučení pro ty odrostlejší, kteří již mají vyhraněný zájem: chystá se přednáška nestora české geologie Zdeňka Kukala o geologických zajímavostech Zámeckého kopce.

Lysá nad Labem se zase v sobotu stane magnetem pro všechny, jimž také učarovala minulost – ovšem taková, která voní benzinem. Výstaviště hostí Jarní Retro Garáž: auto-moto veterán burzu spojenou s prodejní výstavou veteránů. Organizátoři slibují nejen možnost nakoupit i prodat vše, co s veterány souvisí, ale také renovační dílny, veteránskou tombolu – a dokonce i živou dražbu veterána: Jawy 20 Pionýr z roku 1970 s platnými papíry. A za oněch 49 let najetými pouze sedmi tisíci kilometry.

Více o zámecké zabijačce čtěte ZDE:

O zahájení sezóny na hradě Točník více ZDE:

O akci Retro Garáž se dozvíte více ZDE: