Již od víkendu bude krajem postupně projíždět šest stovek amerických vojáků se 190 kolovými vozidly. Míří z Německa do Maďarska, kde se zúčastní mezinárodního cvičení Saber Guardian 2021, které je součástí cvičení NATO Defender Europe 2021. Jejich přesun přes Českou republiku – přičemž i dlouhá jízda představuje součást cvičení – je v plánu od soboty 22. května do středy 26. května.

Z dálnice D5 přes Pražský okruh na D1

I když Američané pojedou po dálnicích rychlostí zhruba mezi 45 a 50 kilometry za hodinu, během dne by brzdit provoz neměli: počítá se totiž s tím, že přesouvat se budou vždy mezi sedmou večerní a šestou ranní.

Celkem Českou republikou projedou tři konvoje, z nichž každý bude rozdělen na tři či čtyři skupiny po 10–20 vozidlech, jedoucí v hodinových rozestupech, potvrdila ve čtvrtek Deníku své dřívější informace Magdalena Dvořáková z Kanceláře náčelníka Generálního štábu Armády ČR.

Každá skupina bude mít český doprovod – vojenskou policii a Policii ČR. Policisté si dokonce zřídí dočasné operační pracoviště v posádce ve Staré Boleslavi.

Na rozdíl od přesunů známých z minulosti (konvoje začaly jezdit už v roce 2015) však Američané tentokrát nebudou ve staroboleslavských kasárnách nocovat. „Konvoje vjedou do České republiky přes hraniční přechod Rozvadov a po dálnici D5 pojedou na odpočinkové stanoviště Ostrov u Stříbra,“ uvedla Dvořáková. S tím, že vedle odpočinku jednotek zde dojde na úpravu rozestupů mezi skupinami.

Jednotlivé skupiny se pak vydají dále po D5 na Pražský okruh, načež budou pokračovat po dálnici D1. Po ní také Středočeský kraj opustí. Až na Vysočině budou sjíždět na silnici I/38, která je dovede do stanového městečka vybudovaného u Rančířova.

Ubytování z Rakovníka u Jihlavy

První vojáci by měli překročit hranici v Rozvadově v sobotu kolem 19. hodiny. Protože je ale předtím čeká pořádná štreka na německém území, nelze vyloučit časový skluz, který by si vynutil úpravy harmonogramu pro českou etapu hned na počátku.

Pauza v Ostrově u Stříbra by měla přijít mezi 20. a 21. hodinou, načež první skupina vyrazí ke zhruba šestihodinovému přesunu do místa odpočinku s ubytováním v Rančířově nedaleko Jihlavy; tam je očekávána v neděli po čtvrté ranní. Středními Čechami tak vojáci budou projíždět skutečně uprostřed noci.

Na vybudování stanového tábora se zázemím se v rančířovské posádce podíleli také příslušníci nově utvářeného praporu podpory nasaditelných sil z Rakovníka. Odtud je také velitelka tábora Zdeňka Lapáčková. Zázemí pak zůstane zachováno do poloviny příštího měsíce, kdy se američtí vojáci mají od 12. do 16. června po stejné trase vracet zpět.